Erişilebilirlik

Başbakan Ecevit Başkan Bush'la Görüştü - 2002-01-16


Beyaz Saray'da Türkiye saatiyle 22:10'da başlayan görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Başkan Bush ve Başbakan Ecevit görüşmenin başında ayrıntılı açıklamalar yaptılar ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Türkiye, müslüman nüfuslu ülkeler arasında Amerika'nın başlattığı teröre karşı savaşa destek veren ilk ülke olmuştu. Başkan Bush bu destek nedeniyle Başbakan Ecevit'e teşekkür etti. Bush, "Ulusum bu desteğinizi şükranla karşılıyor," dedi. Başbakan Ecevit de Türkiye'nin, bu destek kararını dünya topluluğuna karşı sorumluluk duygusunun bilinci içinde aldığını söyledi ve şöyle devam etti: "Terörizme karşı sizinle yaptığımız işbirliği sadece kendi halkımız için değil bütün dünya için bir hizmettir. Amerika'nın dünyada terörizmi ortadan kaldırma konusundaki kararlılığı çok önemlidir, tarihi önem taşımaktadır."

Başkan Bush bir gazetecinin sorusu üzerine Türkiye'nin, teröre karşı savaşın Irak'ı da kapsayacak şekilde genişletilmesi konusundaki kaygısını anladığını ve Amerika'nın, Türkiye'ye danışmadan bu konuda herhangibir karar almayacağını söyledi. Bush şöyle devam etti: "Başbakanla yapacağımız görüşmede sadece bölgesel değil küresel nitelikte konuları ele alacağız. Vereceğim kararlar üzerinde Türkiye'ye danışacağımız konusunda kendisine güvence vereceğim. Türkiye, dostumuz ve müttefikimiz. Savaşın Afganistan'daki ilk aşamasının ötesinde henüz hiçbir karar verilmiş değil."

Kıbrıs sorunuyla ilgili bir soruya da Başkan Bush ve Başbakan Ecevit, Kıbrıslı liderler arasında diyaloğun yeniden başlamış olmasından memnunluk duyduklarını söyleyerek cevap verdiler. Bush, Başbakan Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'e bu diyaloğu teşvik edici tutumları nedeniyle teşekkür etti. Ecevit de bu diyalogda derhal ve kesin sonuçlar alınmayabileceğini ancak diyalog sürecinin iki toplum arasında tatminkar anlaşmalara yolu açabileceğini söyledi.

Başkan Bush Ecevit'e, "dış politika ve ekonomi alanında gösterdiğiniz liderliği takdirle karşılıyoruz," dedi. Bush, Ecevit hükümetinin Türkiye'de ekonomi alanında bazı çok zor kararlar verdiğini ve Ecevit'in liderliği sayesinde Türk ekonomisinin düzelmekte olduğunu söyledi. Başkan ikili ticaretin nasıl arttırılacağı konusunda iyi bir görüşme yapacaklarını söyledi ve Amerikan vatandaşlarının Türkiye'ye seyahat ederken dikkatli olmaları konusunda Dışişleri Bakanlığınca yayınlanmış olan uyarıyı kaldırdığını bildirdi. Bush, "Böylece vatandaşlarımız bu harika ülkeye rahatça gidebilecek, değerli dostumuz ve müttefikimiz olan bir ülkenin tarih zenginliklerini görebilecekler," dedi.

Başbakan Ecevit de Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan ve iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi için kurulan Ekonomik Ortaklık Komisyonu'nun ilk toplantısını 21-27 Şubat günlerinde Ankara'da yapacağı yolundaki açıklamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Amerika Dışişleri Bakanlığının sözkonusu açıklamasında Ekonomik, Ticari ve Tarımsal İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Alan Larson başkanlığındaki yüksek düzeyli bir Amerikan heyetinin Ekonomik Ortaklık Komisyonu'nun ilk toplantısında Amerika'ya temsil edeceği belirtildi. Açıklamada şöyle deniyor: "Amerika ve Türkiye uzun süredir yakın stratejik ortaklık içindedir. Şimdi ekonomik ortaklığımızı da aynı düzeye çıkarmaya karar verdik. İlişkilerimizde bu yeni dönemin ilk girişimi, ABD-Turkiye Ekonomik Ortaklık Komisyonu'nun toplanması olacaktır." Açıklamada bu yeni organın, iki ülke arasında ekonomik diyalogun genişletilmesini ve bu şekilde ticaret ilişkilerinin zenginleştirilmesini sağlayacağı, yatırım akışına ve Türkiye'nin ekonomik reform programını başarılı bir şekilde uygulamasına yardımcı olacağı belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG