Erişilebilirlik

Simitis'in Türk-Yunan İlişkileri Konusundaki Açıklamaları - 2002-01-10


Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Kofi Annan ile görüşmesini “açık ve dostça” olarak niteledi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs gibi Atina için son derece önemli siyasi sorunların yakında çözüleceği konusunda iyimserliğini koruduğunu söyledi.

Simitis, kendisinin de zamanı geldiğinde Türkiye ile Yunanistan arasındaki Kıbrıs ve diğer diplomatik uyuşmazlıkların çözülebileceğine inandığını bildirdi. Türk hükümeti ile görüşmek üzere Ankara’ya gidebileceğini belirten simitis, ancak bundan önce önemli diplomatik ilerleme sağlanması gerektiğini vurguladı. Simitis şöyle dedi:

"Başbakan Ecevit beni Ankara’ya davet etme nezaketi gösterdiğinde kendisine Türkiye’yi ziyaret edebileceğimi ama bunu için bazı koşulların yerine gelmesi gerektiğini söyledim. Eğer Türkiye’ye sırf anlaşmamak için gideceksem bu hoş birşey olmaz. Hele Papandreu ve Cem’in çalışmalarının, yeni bir aşama ve işlerin değişeceği umudu yarattığı bir sırada." New York’tan Washingtona geçen Yunanistan Başbakanı bugün Beyaz Saray’da Başkan Bush ile görüşüyor. Görüşmede Afganistan ve ötesinde terörizm ile mücadele konusunun ele alınması bekleniyor. Başbakan Simitis, ülkesinin terörle mücadele çabalarının güçlü bir destekçisi olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Başkan Bush ve ekibi, bizim Amerikalılarla birlikte olduğumuzu ve terörizme karşı açıkları savaşta yanlarında olduğumuzu biliyorlar. Afganistan’a yardım malzemesi taşıyan uçak gönderdik, yine yardım için istihkam birlikleri göndermeyi kararlaştırdık. Bir askeri hastane göndermeyi de önerdik ama bize ihtiyaç olmadığını söylediler."

Yunanistan Başbakanı, Kofi Annan ile başka konuları da ele aldıklarını açıkladı. Eski Yugoslavya ve diğer Balkan ülkelerinin yeniden inşasında Yunanistan’ın aktif bir rol oynamaya devam edeceğini söyleyen Simitis, Genel Sekretere Atina’da yapılacak 2004 Olimpiyatlarının güvenliği için her türlü önlemi alacaklarını bildirdi.

XS
SM
MD
LG