Erişilebilirlik

Amerika  ve Türkiye Kabil'deki  Büyükelçiliklerini  Yeniden Açtı - 2001-12-17


Özel Temsilci James Dobbins, bugün Kabil’de Amerikan Büyükelçiliğinin açılışını yaptı. Dobbins törende yaptığı konuşmada, on yıllık bir aradan sonra Amerika’nın Afganistan’a dönmesinin, Washington’un bu ülkenin yeniden imarına yardım konusundaki kararlılığını gösterdiğini söyledi. Washington’un, öteki ülkelerle birlikte yeni Afgan hükümetiyle temaslarını sürdüreceğini belirten James Dobbins, “burada kalıp, yardım etmek istiyoruz” dedi. Özel Temsilci Dobbins törenden önce düzenlediği basın toplantısında, uluslararası barışgücünün ilk bölümünün Cumartesi günü Kabil’de beklendiğini söyledi. İngiltere hükümeti de bu yönde bir açıklama yaptı. Hamid Karzai başkanlığındaki yeni Afgan hükümeti Cumartesi günü göreve başlayacak.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de, Kabil’deki Türk büyükelçiliğini yeniden açarken Afganistan’a yardım sözü verdi. Kabil’deki büyükelçilikte düzenlenen törene katılan Cem, Afganistan’da sivil ve askeri kurumların yeniden inşasında Türkiye’nin uzmanlığını sunmaya hazır olduğunu açıkladı. Cem, bir günlük ziyareti sırasında Kuzey İttifakı lideri Burhaneddin Rabbani ve yeni Afgan hükümetinin Savunma ve İçişleri Bakanlarıyla görüştü. Cem, Mezar-ı Şerif’te yeni Afgan hükümetini eleştiren Özbek komutan Raşit Dostum’la da kısa bir görüşme yaptı. İsmail Cem’in, Dostum’dan Kabil’deki geçici hükümeti desteklemesini istediği bildirildi.

İsmail Cem, Kabil’de Afgan liderlere Türkiye’nin ülkelerinin toplumsal ve askeri alanlarda yeniden inşası için elinden gelen yardımı yapacağını söyledi. Afgan ordusu ve polis örgütünün yeniden düzenlenmesinde Türkiye’nin önemli bir rol oynamaya hazır olduğunu belirten Cem, bu konuda tarihten örnek verdi. Afgan ordusunun, Cemal Paşa döneminde Türk ordusu model alınarak yeniden düzenlendiğini hatırlatan Cem, Türkiye’nin bir polis akademisini kurulmasında da öncülük edeceğini bildirdi. İsmail Cem, Afganistan’la tıp alanında yakın işbirliğini sürdüreceklerini belirterek Kabil’deki Atatürk Çocuk Hastanesinin dışında iki sağlık merkezi daha kurmayı planladıklarını açıkladı.

Türkiye’nin Afganistan’da güvenliğin sağlanması yönündeki desteğinin uluslararası barışgücüne katılmasıyla devam edeceğini vurgulayan Cem, Çarşamba günü yapılacak uluslararası konferansta bu konunun şekilleneceğini söyledi. Cem, Türkiye’nin de bu konferansa katılacağını ve kaç askerle katılacağı konusundaki kararını bu toplantıda vereceğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Cem, Kabil’de geçici hükümetin İçişleri Bakanı Yunus Kanuni, Savunma bakanı Muhammed Fehim ve Kuzey İttifakı lideri Burhaneddin Rabbani ile görüştü. Rabbani, görüşme sonrası yaptığı açıklamada kardeş ülke olarak nitelediği Türkiye’yle ilişkilerin gelişmesini istediğini vurgulayarak Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi gelecekte de Afgan halkının yanında olacağını belirtti. Cem de Rabbani ve iki bakanla yaptığı görüşmeleri son derece önemli olarak tanımladı.

Dışişleri Bakanı Cem, eski Kral Zahir Şah’la görüşmek üzere Roma’ya gittiği için yeni ara hükümetin lideri Hamid Karzai ile biraraya gelemedi. Kabil’den Mezar’ı Şerif’e geçen Cem, burada Özbek komutan Raşit Dostum'la bir görüşme yaptı. Geçen Nisan’da Afganistan’a dönünceye kadar Türkiye’de sürgünde yaşayan Dostum, önemli bakanlıkların Taciklere verildiği gerekçesiyle Bonn’da varılan yeni hükümetle ilgili anlaşmayı eleştirmişti. Cem’e gezisinde eşlik eden bir Türk dışişleri yetkilisi, Dostum’u yatıştırmaya ve kendisini Afganistan’ın yeniden inşası için ortaya çıkan fırsatı kaçırmaması gerektiği konusunda ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Cem'in Afganistan ve Pakistan gezisine Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanı Tümgeneral Bekir Kalyoncu, Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcısı ve Afganistan özel koordinatörü Aydemir Erman, Kabil büyükelçisi olarak atanan Müfit Özdeş, Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Anıl Çiçek ve diğer yetkililer katıldı.

XS
SM
MD
LG