Erişilebilirlik

Janet Jackson ve "All For You" - 2001-11-09


Janet Jackson, müzik yeteneği büyük Jackson ailesinin dokuzuncu ve en küçük çocuğu. Janet Damita Jo Jackson, 16 Mayıs 1966’da İndiana eyaletinin Gary kentinde doğdu. Yedi yaşında kardeşleriyle birlikte sahneye çıkmaya başladı, 10 yaşında Good Times, Different Strokes ve Fame gibi sevilen televizyon dizilerinde oynadı. İlk albümü “Janet Jackson” 1982’de, ikincisi “Dream Street” 1984 yılında çıktı. Bu albümler Janet Jackson’ın müzik yaşamında önemi olmayan silik çalışmalar. 1985’de Janet Jackson yeni bir yapım ekibiyle, Jimmy Jam ve Terry Lewis’le çalışmaya başladı. Sanatçının “Control” adlı albümü, Jackson’ın imajını değiştirdi, genç deneyimsiz popçu görüntüsünden çıkıp olgun bir sanatçı olma yolunda ilerlemesini başlattı. Control çok büyük başarı kazandı, dört milyon sattı, beş hafta üstüste listebaşı oldu.

Janet Jackson 1995’de ağabeyi Michael’la Scream adlı düeti plak yaptı. Plak bugüne kadar en çok satanlar listesinde beşinci sıraya çıktı. 1997’de çıkan Velvet Rope albümü, eleştirmenlere göre, bu kez sanatçının yalnızca ritmik, hareketli sanat yaşamını değil, romantik yönünü de ortaya koyarak hayranlarıyla daha yakın bir bağ kurmasını sağladı. 1998’de Janet Jackson Velvet Rope adlı çok başarılı bir Amerika ve Avrupa turnesi yaptı. Ardından hemen her yaz yeni turneler gerçekleştirdi ve her konserinde deyim yerindeyse yer yerinden oynadı. Janet Jackson bugün konserlerinde kareografiden kostüme kadar her konuda kendi kararlarını kendisi veren iyi bir pop yıldızı ve iş kadını.

Janet Jackson 2000 yılında The Nutty Professor:The Klumps filminde Eddie Murphy’yle başrol oynadı ve bu film için söylediği “Doesn’t Really Matter” büyük ilgi topladı, listebaşı oldu, iki ay boyunca en çok dinlenen plak olarak bir numarada kaldı. Film de tüm dünyada sinemalarda gösterildi, kısa sürede 175 milyon dolarlık rekor düzeyde gişe girdisi yaptı. Janet Jackson, 11 Eylül’de New York ve Washington’a yapılan terörist saldırılardan sonra ağabeyi Michael Jackson’ın ölenlerin ailelerine yardım toplamak amacıyla düzenlediği United We Stand adlı Washington konserine de katıldı. Bugüne kadar on albümle sayısız plak çıkaran ünlü pop sanatçısı, olaylar üzerine Amerika turnesinin son bölümüyle sonbaharda 10 ülkede vereceği 25 konseri iptal etti. Janet Jackson, "All For You" albümüyle başarısına başarı kattı, hayranlarının sayısı milyonları aştı.

XS
SM
MD
LG