Erişilebilirlik

Bush Amerikalı Öğrencilerle Müslüman Yaşıtları Arasında Köprü Kuruyor - 2001-10-25


Başkan Bush, Washington’da bir okulu ziyaret ederek yeni bir programın tanıtımını yaptı. Bush, Amerikalı öğrencilerin müslüman ülkelerdeki çocuklarla haberleşmelerini sağlayacak yeni bir projeyi açıkladı. Programa göre, Washington, Arlington, Virginia ve New York’taki öğrenciler Pakistan, Mısır ve Bahreyn’deki yaşıtlarıyla iletişim kuracak. Elektronik posta yoluyla haberleşecek çocuklar ve birbirlerine dinlerini ve kültürlerini anlatacak, ailenin, dostluğun önemini vurgulayacaklar. Bu programı bir grup sivil toplum örgütü yürütecek. Bu sisteme yakında Türkiye de dahil edilecek. Ardından Endonezya, Katar, ve Afganlı mültecilerin barındığı kamplarla da bağlantı kurulacak internet yoluyla. Başkan Bush ve Amerikalı yetkililer bütün konuşmalarında özellikle Afganistan harekatının bir ülkeye, ülke halkına veya dine karşı yapılmadığını, müslümanların hedef olmadığını vurguluyorlar.

Florida’da bir kişinin mektupla gönderilen şarbon mikrobu yüzünden ölmesinin üzerinden yaklaşık üç hafta geçmesine rağmen, Amerika henüz halkı paniğe sokan kişi veya kişileri bulamadı. Washington polisi, Amerikan Senato binasında yeni şarbon izleri bulunduğunu açıkladı. Bu kez şarbon Hart adlı Senato binasının yük asansöründe ortaya çıkarıldı. Washington’da daha önce Senato Çoğunluk lideri Tom Daschle’ın ofisine gönderilen şarbonlu mektup yüzünden 28 görevli antibiyotik tedavisi görüyor, ayrıca Daschle’ı izleyen bir muhabirin de şarbon mikrobu almış olabileceği ve antibiyotik tedavisine başlandığı açıklandı. Washington’da iki de posta görevlisi şarbon yüzünden hayatını kaybetti.

İç Güvenlik Dairesi Başkanı Tom Ridge Kongrede bulunan şarbon mikrobunun daha çok kişiyi etkilemesi için özel bir kimyasal madde eklenmiş türden olduğunu söyledi. Bu tür şarbon mikrobunu üretme yeteneği sadece üç ülkede var. Bunlar Amerika, Rusya ve Irak. Tom Ridge, bu mikrobun solunum sistemini çok kısa zamanda felç edecek özellikleri bulunduğunu ve son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

Temsilciler Meclisi bugün 11 Eylül olaylarıyla sarsılan ekonomiyi beslemeyi amaçlayan 100 milyar dolarlık bir destek paketini onayladı. Paket, onay için Senato’ya gönderildi. Halkı rahatlatacak vergi kesintileri getiriyor paket. New York Borsasında düşüş ve dalgalanmalar sürüyor ve özellikle havayolu, turizm ve sigorta şirketlerinin kayıpları artıyor, hergün yeni bir şirket binlerce kişiyi işten çıkaracağını açıklıyor. Güvenliğin yanısıra, işsiz kalma kaygıları da arttı Amerikalılarda ama gerek Beyaz Saray, gerekse bakanlar ve öteki yetkililer bu kaygıları gidermek için sık sık açıklama yapıyor. Buarada federal hükümete, şarbon olaylarına hemen müdahale etmediği yolunda eleştiriler yapılıyor. Örneğin posta görevlilerinde şarbon bulunur bulunmaz, herkesin derhal teste tabi tutulmadığı, ölen postacılara geç teşhis konduğu söyleniyor ama yeni bir kamuoyu yoklaması, halkın hükümete, orduya güveninin yüzde 90’lara çıktığını ve son 30 yıldır ilk kez bu kadar yüksek oranda güven kaydedildiğini gösteriyor. Amerikalılar’ın yurtseverlik duyguları da yüzde 90 oranında artmış görünüyor.

XS
SM
MD
LG