Erişilebilirlik

Adalet Bakanı Ashcroft: Almanya'ya Yardım Ediyoruz - 2001-10-24


Amerika Adalet Bakanı John Ashcroft, üç terörist zanlısının ele geçirilmesi için Almanya’ya yardım ettiklerini açıkladı. Bakan, Washington’da Alman İçişleri Bakanı Otto Schilly’yle görüştükten sonra Federal Soruşturma Bürosu FBI'dan 12 görevlinin Alman hükümetine bu konuda yardım ettiğini söyledi. Almanya Hamburg’da üslenen bir terör hücresi üyesi oldukları gerekçesiyle üç kişi için uluslararası tutuklama emri çıkardı. Fas vatandaşı Zekeriya Essabar, Yemenli Remzi Binalsib ve Alman vatandaşı Said Bahayi Alman polisi tarafından aranıyor. Alman polisi Frankfurt havaalanında Harun Aydın adlı bir Türk’ü Tahran’a gitmek üzereyken tutukladı. Aydın’ın bavulunda biyolojik ve kimyasal silaha karşı koruyucu giysi ve maskeyle cihad için eğitilen radikal islamcılar için hazırlanmış bir bilgisayar disketi bulundu.

Buarada Amerika Temsilciler Meclisi, polise geniş yetkiler tanıyan terörle mücadele yasasını oy çoğunluğuyla onayladı. Yasa, bugün 66’ya karşı 357 oyla Kongreden geçti. Senatoya gönderilen yasa polise kuşkulu kişilerin evlerini arama, telefonlarını dinleme ve internet bağlantılarını izleme izni veriyor. Yasadaki birçok önlem, dört yıl sonra uygulamadan kaldırılacak. Bush yönetimi yeni yasanın sürekli geçerli olmasını istemişti. Ancak birçok Kongre üyesi, yasanın hükümete çok fazla yetki verdiği gerekçesiyle buna karşı çıkmıştı. Temsilciler Meclisi ayrıca biyolojik terörizm tehdidine karşı hazrılanan yasa tasarısını da oybirliği ile kabul etti. Dün Kongreden geçen tasarı, şarbon dahil zehirli maddeleri yasadışı ya da güvenlik önlemleri olmaksızın bulunduran kişi ve kurumlara ağır cezalar verilmesini öngörüyor.

Öteyandan Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, terörizme karşı açılan savaşın Amerika’ya özgü yaşam düzenini korumayı amaçladığını söyledi. Donald Rumsfeld, Amerika’nın Sesi Radyosu'na verdiği demeçte, “Ya bizim hayatımız değişecek ya da teröristlerinki..” dedi. Afganistan’da bombardımana Ramazan boyunca ara verilmesi konusunda kesin bir karar alınmadığını belirten Bakan, Amerika’nın Kuzey İttifakına elinden gelen yardımı yapacağını da vurguladı.

XS
SM
MD
LG