Erişilebilirlik

Zahir Şah, Taleban'ın Devrilmesi için Muhalefetle Anlaştı - 2001-10-01


Afganistan’ın eski Kralı Zahir Şah ile Afgan muhalefet hareketi temsilcileri arasında Roma’da yapılan görüşmede, geçici bir hükümet kurulması da kararlaştırıldı.

1973 yılından beri Roma’da sürgünde yaşaşan 86 yaşındaki Zahir Şah, son zamanlarda Taleban’a karşı oluşturulan alternatif hükümetin odak noktası haline gelmiş bulunuyor.

Son günlerde, Taleban’ı devirmeye çalışan Kuzey İttifakı temsilcileriyle görüşmekte olan Zahir Şah, Amerikan Kongresi’nden 11 kişilik bir heyeti de kabul etti. Afganistan'da Taliban sonrası dönem için başa geçmesi düşünülen devrik Kral Zahir Şah, iktidara yeniden gelme mücadelesini bir yıldır sürdürüyor.

Zahir Şah, geçen yıl bu aylarda Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleriyle Afganistan'a komşu ülkelere heyetler göndererek, Afganistan siyaset geleneğinde önemli bir yeri olan Büyük Meclis'i toplamaya çalışıyordu. Son yıllarda verdiği demeçlerin hepsinde "ülkesinde ölmek istediğini" vurgulayan Zahir Şah'ın, toplanması için çaba harcadığı Meclis, geniş tabanlı bir kurucu meclis niteliği taşıyor.

Zahir Şah’ın 1933'ten 1973'e kadar süren 40 yıllık iktidarı döneminde Afganistan'ın barış içinde olduğuna işaret eden gözlemciler daha sonra ülkenin savaştan kurtulmadığını belirtiyorlar. Amerika ve ve Avrupa Birliği Zahir Şah'a olan desteklerini, 11 Eylül saldırılarından önce de açıkça belirtmişlerdi. Ancak Kral Şah'ın iktidara gelmesi ihtimaline İran ve Pakistan’ın olumlu bakmadığı öne sürülüyor.

İran, Afganistan'da krallık yönetimine yeniden dönüşün, kendi ülkesinde de Monarşi yanlılarını güçlendirebileceğinden ve böylelikle Molla yönetiminin sona erebileceğinden edişe ediyor. Pakistan ise, Zahir Şah'ın Hindistan ve Rusya ile yakın ilişkilerinden memnun görünmüyor.

XS
SM
MD
LG