Erişilebilirlik

Balkanlar-Usame bin Ladin Bağlantısı - 2001-09-18


Balkan ülkelerindeki güvenlik güçleri Usame Bin Ladin’e bağlı örgütlerin geçmişte Güneydoğu Avrupa’da yoğun faaliyet gösterdiğini söylüyor. Terörist grupların özellikle 1990’larda iç karışıklık içindeki Arnavutluk’u üs olarak kullanma yoluna gittikleri bildiriliyor. Arnavutluk Başbakanı Ilir Meta, hükümetinin terörü ortadan kaldırma çabalarını kuvvetle desteklediğini açıkladı. Meta, saldırılardan sonra Amerika’ya koşulsuz destek önerdi. Ancak, geçmişte Usame Bin Ladin’e bağlı gruplar, resmi izin olmaksızın Arnavutluk’ta barınma olanağı bulmuşlardı.

Amerikalı yetkililer 1999’da Usame Bin Ladin’le ilişkili unsurların Arnavutluk’u bir üs olarak kullandıkları yolunda sağlam kanıtlar bulduklarını açıklamışlardı. Amerikan istihbarat örgütlerinin Arnavutluk’ta güvenlik önlemlerinin yetersizliğini vurgulaması üzerine dönemin Savunma Bakanı William Cohen’in Tiran’a yapacağı ziyaret iptal edilmişti. 1998 Haziran’ında Amerikan ve Arnavut güvenlik güçlerinin düzenlediği ortak operasyonlarda tutuklanan yüzü aşkın kişi arasında Bin Ladin’in örgütünden olduğu sanılan 2 terörist zanlısı da vardı. Bunlardan Mısırlı olanı Kahire hükümetine teslim edilmiş, evlerinde bulunan bilgisayar ve belgelere Amerikalı yetkililer el koymuştu. O zamanlar bir Arnavut güvenlik yetkilisi, Bin Ladin’in örgütünün 4 yıl önce 1994’de Arnavutluk’ta faaliyet göstermeye başladığını bildirmişti. Arnavutluk 1997’de anarşi içine düşmüş ve o yılın ortasında hükümet değişikliği olmuştu.

Usame Bin Ladin ve diğer islamcı terör örgütlerinin geçmişte yuvalanmaya çalıştığı ikinci Balkan ülkesi olarak Bosna-Hersek gösteriliyor. 1990’lı yıllarda Ortadoğu’dan yüzlerce mücahit, Sırplar’a karşı savaş için Bosna’ya gitti. İstihbarat uzmanları bunlardan bazılarının savaş bittikten sonra bölgede kaldığını söylüyor. Nitekim geçen Temmuz’da Bosnalı güvenlik güçleri, bir Saraybosna banliyösünde Bin Ladin’in örgütüne bağlı olduğu sanılan üç kişiyi tutukladı. Üçü de Mısırlı olan bu kişilerin ikisi Bosna pasaportu taşıyordu. 1999 yılının Eylül ayında Türk polisi yine Bosna pasaportu taşıyan 30 yaşında bir Cezayirliyi tutkladı. Bu kişinin adı Usame Bin Ladin’in örgütüyle ilişkili olarak aranan İnterpol listesinde geçiyordu.

Makedonya’da, son terör saldırılarından sonra gazetelerde Arnavut isyancıların Usame Bin Ladin’le ilişkisi olduğu yolunda haberler yeralıyor. Ancak NATO, Üsküp’te çıkan gazetelerin manşetlerinde yeralan bu tür haberleri kesinlikle yalanladı. NATO sözcüsü Mark Laity, Arnavut Ulusal Kurtuluş Ordusu'yla Bin Ladin’e bağlı gruplar arasında ilişki olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG