Erişilebilirlik

Başkan Bush,  ABD'nin 21'inci yüzyılın ilk savaşı içinde olduğunu ve galip çıkacağını söyledi - 2001-09-14


Başkan Bush, Amerika’nın terörle dünya çapında mücadeleye öncülük edeceğini ve galip geleceğini söyledi. Başkan, Beyaz Saray’daki çalışma odasından, New York Eyalet Valisi George Pataki ve New York Kenti Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile televizyonda yayınlanan bir telefon konuşması yaptı. Salı günkü saldırılardanberi tüm Amerikan halkıyla birlikte gözyaşı döküp yas tuttuğunu belirten Bush, durumu "21'inci yüzyılın ilk savaşı" olarak niteledi ve Amerika'nın bu savaşta zafere ulaşacağını söyledi. Dünya liderleriyle temasta olduğunu vurgulayan Bush, Amerika’nın terörle mücadele çabalarına hemen hemen tüm ülkelerin desteğini sağladığını bildirdi. Bush, destek konusunda özellikle Pakistan’ın adını verdi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Colin Powell, saldırıların sorumluluğunun Suudi Arabistan vatandaşı ve şu anda Afganistan'da saklanan terörizm zanlısı Üsame Bin Ladin'e ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Powell, saldırılarla Üsame Bin Ladin arasında açıkça bağlantı kuran ilk Amerikalı yetkili oldu.

ABD, Üsame Bin Ladin ve çevresindeki terörist zanlılarını ele geçirmek için Pakistan'ın desteğini sağlamaya çalışıyor. Pakistan'ın, Afganistan'la sınırını kapatması isteniyor. Pakistan, Afganistan'ın büyük bölümünü kontrolu altında tutan Taleban rejimini resmen tanıyan üç ülkeden biri.

ABD yetkilileri Salı günkü terörist saldırıları düzenleyenlere verilecek karşılığın "geniş kapsamlı ve uzun süreli" olacağını söylüyorlar. Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfovitz, sadece sorumluları yakalayıp adalet önüne çıkarmanın değil, aynı zamanda "saklanma yerlerini ve destek sistemlerini ortadan kaldırıp terörist devletlere son vermenin" amaçlandığını söyledi.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in, güvenlik nedenleriyle birkaç gün, Beyaz Saray yerine Washington yakınındaki Camp David Başkanlık Dinlenme Evi'nde çalışacağı açıklandı. Dün (Perşembe) akşam saatlerinde ise Washington'da, ABD Kongre binasına bomba yerleştirildiği yolunda çıkan haberler üzerine bina geçici olarak boşaltıldı, Senatörler ve Milletvekilleriyle bütün yardımcıları, Kongre'nin ana binasının bahçesine çıkarıldı. Bomba haberinin, polisin şüpheli gördüğü, terkedilmiş bir paketten kaynaklandığı bildirildi.

XS
SM
MD
LG