Erişilebilirlik

ABD'de işsizlik arttı - 2001-09-07


Amerika'da işsizlik oranı geçen ay, son dört yılın en yüksek düzeyine çıktı. Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıkladığı rakamlara göre, geçen ay işsizlik oranı yüzde 4 nokta 9'a yükseldi. Bu oran, Temmuz ayına kıyasla binde 4'lük bir artışı yansıtıyor. Çalışma Bakanlığı, geçen ay çalışanların sayısında 113 bin kişilik azalma görüldüğünü, bunda, sanayi sektöründe Temmuz 1998'den buyana tanık olunan en büyük istihdam düşüşünün katkısı olduğunu bildirdi.

Başkan Bush yönetimi yetkilileri, işsizlik oranında artış görülmesinin beklendiğini ve Başkanın ekonomide yeniden canlılık sağlamak için gerekli önlemleri almakta olduğunu söylediler. Yönetim, son aylarda halka dağıtılmaya başlanan vergi iadesi ve faiz oranlarının düşük olması sayesinde tüketici harcamalarında artış olacağını ve ekonomide durgunluğun önleneceğini umudediyor. Ancak birçok gözlemci, işsizlik oranında artışın beklenenden fazla olduğunu ve bu eğilimin, zarar eden şirketlerin daha çok kişiyi işten çıkarmasıyla önümüzdeki aylarda da devam edebileceğini belirtiyor. Bu durumun da tüketici harcamalarında daha çok düşüşe ve Merkez Bankasının faiz oranlarını sürekli indirmesine rağmen ekonomik büyümenin durmasına sebep olabileceği kaydediliyor.

İşsizliğin arttığı yolundaki haberler üzerine Amerikan borsalarında bugün hisse senedi değerleri düştü, Londra borsasında da endeks, son 3 yılın en düşük düzeyine indi. Amerika'dan sonra dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Japonya'da ise yılın ikinci üç aylık döneminde ekonominin küçüldüğü açıklandı. Gözlemciler, artan işsizlik ve bütün dünyada ekonominin yavaşlaması nedeniyle Japon mallarına olan dış talebin azalması nedeniyle Japonya'da ekonomik durgunluk dönemine girilmekte olduğunu belirtiyorlar.

XS
SM
MD
LG