Erişilebilirlik

Senatör Jesse Helms Emekli oluyor - 2001-08-23


Amerikan Senatosunun en eski ve etkili üyelerinden Cumhuriyetçi Jesse Helms’in emekli olacağını açıklamasıyla yerini kimin alacağı tartışılmaya başladı. Bir grup Cumhuriyetçi Partili senatörün, Jesse Helms’in yerine Kuzey Carolina’dan aday olması için Elizabeth Dole’u ikna etmeye çalıştığı bildiriliyor. Cumhuriyetçi Parti'nin eski Başkan adaylarından olan ve daha önceki iki Cumhuriyetçi yönetimde Çalışma Bakanlığı dahil önemli görevlerde bulunan Elizabeth Dole, senatör adayı olma konusunda hiçbir açıklama yapmadı.

79 yaşında olan ve sağlık sorunları bulunan Jesse Helms, 2003 yılında görev süresinin dolmasından sonra 30 yıldır hizmet ettiği Amerikan Kongresi’nden ayrılacağını dün açıkladı. Helms, açıklamayı memleketi olan Kuzey Carolina'da yaptı.

Kürtaj ve eşcinsellik gibi konulardaki aşırı tutucu görüşleriyle tanınan Helms, uzun yıllar Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yaptıktan sonra bu yıl Demokratlar’ın çoğunluğu sağlamasıyla bu görevi kaybetmişti. Helms, buna rağmen Kongre'de dış politika konusunda en etkili ses olmayı sürdürüyor. Komünizmden nefret eden, silah kontrol antlaşmalarının çoğuna karşı çıkan ve Birleşmiş Milletler örgütünü şiddetle eleştiren Jesse Helms, buna rağmen Washington'un örgüte olan aidat borcunun ödenmesi gerektiği konusunda demokrat Senatör Joseph Biden'ı desteklemişti. Helms, Senato'dan Birleşmiş Milletler'in yapısal reform gerçekleştirmesi karşılığında yarım milyar dolarlık borcun ödenmesi kararı almasını istemişti.

XS
SM
MD
LG