Erişilebilirlik

Almanya Ortadoğu'da Çözüm Arıyor - 2001-08-21


Filistin lideri Yaser Arafat, şiddeti durdurmak amacıyla İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez’le görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Ramallah’da Alman Dışişleri Bakanı Yoşka Fischer’le iki kez görüşen Arafat, daha sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında Perez'e, Berlin’de Fischer’in ofisinde biraraya gelmeyi önerdi. Alman Dışişleri Bakanı Fischer da öneriyi olumlu bulduğunu ve görüşmeye evsahipliği yapabileceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Mısır’dan dün İsrail’e geçerek Tel Aviv’de Şimon Perez’le görüşmüştü. Perez’in görüşmede İsrail’le Filistin arasında aşamalı bir ateşkes önerdiği bildiriliyor. Alman Bakan bugün Perez’le bir görüşme daha yaptı, ardından Arafat’la tekrar görüştü. Fischer İsrail Başbakanı Ariel Sharon’la da görüşüyor. Sharon’un Berlin önerisini kabul edip etmeyeceği bilinmiyor. İsrail Başbakanı, herhangi bir görüşmeden önce olayların durmasını şart koşuyor.

Öteyandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, son 11 ayda 800 kişinin öldüğü İsrail-Filistin anlaşmazlığını görüşmeye bugün de devam ediyor. Filistin yönetimi, Güvenlik Konseyi’nden, İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze’ye uluslararası gözlemciler gönderilmesini istiyor. Dünkü oturumda Amerika ve İsrail bu isteğe karşı çıktı. Buarada bölgede sorunlar sürüyor. Bugün Kudüs'de bir bomba patladı. İsrail polisi, kent merkezinde patlayan bomba yüzünden kimsenin yaralanmadığını açıkladı. Sözcü, bombanın polis merkezinin yakınında bir aracın yanına yerleştirildiğini bildirdi.İsrail polisi daha sonra aracın içinde ikinci ve daha büyük bir bomba bularak etkisiz hale getirdi. Kendisini “Halk Ordusu Cephesi/ Dönüş Taburu” adıyla tanıtan bir örgüt, Beyrut’ta açıklama yaparak saldırının sorumluluğunu üstlendi. On gün kadar önce Filistinli bir intihar komandosunun Kudüs’te bir pizzacıya düzenlediği bombalı saldırıda 15 kişi ölmüştü.

XS
SM
MD
LG