Erişilebilirlik

MTV 20 Yaşında - 2001-08-16


Dünyanın ilk kablolu televizyon müzik kanalı MTV, 1 Ağustos’da 20 yaşına girdi. 24 saat yayın yapan MTV doğumgününü New York’ta büyük bir müzik şöleniyle kutladı. MTV bu şölenle sadece doğumgününü değil, Avrupa’da 100 milyon 200 bin, 140 ülkede 342 milyon eve ulaşarak dünyanın en yaygın televizyon şebekesi olmasını da kutlamış oldu. Asya’da da 130 milyon evde MTV izleniyor. Ama Avrupa MTV’nin en çok kazanç sağladığı kıta.

Türkiye’de de sevilen MTV’nin izleyicilerinin yüzde 80’i Amerika dışından. MTV, radyo-televizyonunun yanısıra film stüdyoları ve internet siteleriyle dünya çapında bir eğlence şirketi olan Viacom’a ait. Şirket yıllık gelirinin yarısını Amerika dışından sağlıyor. MTV, Viacom’un toplam kazancının yüzde 20’sini sağlıyor. Amerika’nın en büyük üç televizyon şebekesinden biri olan CBS ve Paramount Film Şirketi de Viacom’a ait.

MTV 1981 yılında bir rock-video kanalı olarak başladı. 20 yıl içinde dünyanın en çok izlenen ve en uzun yayın yapan müzik kanalı oldu, birçok genç sanatçıyı üne kavuşturdu. İzleyici grubu 16-35 yaş arası. Reklamcılar da bu yaş grubuna yatırım yapıyor. Çocuk gruplarına, çizgi filmlere de yer veriyor MTV. Doğum günün mutlu olsun MTV!

XS
SM
MD
LG