Erişilebilirlik

Alternatif enerji kaynakları - 2001-08-16


Amerika’nın California eyaletinde son aylarda başgösteren şiddetli enerji sıkıntısı, alternatif enerji kaynakları arama çabalarını hızlandırdı. San Fransicso yakınlarındaki Lawrence Berkley Araştırma Merkezinde enerji tasarrufu konusunda yoğun çalışmalar yapılıyor. Amaç daha az elektrik kullanan ampül yapmak. Laboratuarda geliştirilen yeni tip bir floresan lamba 50 vatt elekrik tüketmesine rağmen 300 vattlık ışık veriyor. Berkley Lambası diye anılan yeni ampülün bir özelliği de neşrettiği ışığın diğer floresan lambalardan farklı olması. Yıllardanberi kullanılan floresan ampuller maviye yakın renkte ve sert ışık yaydığı için daha çok işyerlerinde kullanılır. Oysa yeni floresan ampulün ışığı, normal ampül ışığı gibi yumuşak.

Californiyalıların karşı karşıya kaldığı elektrik sıkıntısı, tüm gözlerin alternatif enerji kaynaklarına çevrilmesine sebep oldu ve bu kaynakların başında güneş ve rüzgar enerjisi geliyor. Bu iki kaynağın ortak özelliği yenilenebilir olmaları. Güneşin tükenmez enerjisinden yaralanarak yılın her ayı, istediğimiz yerde istediğimiz kadar elektrik elde etmek bir gün mümkün olacak. Şimdiden California’nın bazı yerlerinde bazı mahallelerin elektrik ihtiyacı kısmen de olsa güneş panellerinden sağlanıyor. Bu sistemin işlemesi için havanın güneşli olması şart. Hava kapalıysa evler otomatik olarak kentin elektrik sistemine bağlanıyor. Uzmanlar, güneş enerjisinden elektrik elde etme sayesinde bir evin elektrik masrafında yüzde 50'ye varan oranda tasarruf sağlandığını söylüyorlar. Bu sistemler, bugünün teknolojisiyle ev başına 20 bin Dolara mal oluyor. California'da bu masrafın bir bölümünü yerel yönetim karşıladığı için fiyat 9 bin Dolara düşüyor. Bu yardıma rağmen herkesin bütçesi güneş enerjisine müsait değil. Bunun için birçok imalatçı şirket paneller, fotosensörler, fotovoltaik pil ve akülerin fiyatını düşürme yolları arıyor.

Okyanus kıyısındaki San Fransisco’da ise rüzgar enerjisi daha makbul. Kentin civarındaki tepeler türbinlerle dolu. "Türbin çiftlikleri" adı verilen küme küme rüzgar pervaneleri bağlı oldukları jeneratörlerle önemli miktarda elektrik üretiyorlar. Rüzgardan enerji üretim maliyeti de sürekli düşüyor fakat güvenilir olmama gibi bir sorunu var. Nedeni ise rüzgarın sürekli esmemesi ve değil mevsimden mevsime, saaten saate bile onemli miktarda değişebilmesi... Ayrıca rüzgar santrallerinin havayı kirletmese bile büyük kuleleri ve dev pervaneleriyle manzarayı bozduğu ve bazı kuş türlerinin ölümüne sebep olduğu ileri sürülüyor.

California eyelati alternatif kaynaklardan elektrik üretmeye çalışırken Başkan Bush’un yeni enerji yasasıyla ilgili görüşmeler devam ediyor. Alaska’da, yaban hayatının koruma altına alındığı ulusal parkta da petrol çıkartılmasına izin veren yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Ancak tasarının, Demokratların bir oy farkla çoğunlukta oldukları Senato’da yoğun bir muhalefetle karşılanması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG