Erişilebilirlik

Amerikan Ekonomisindeki Yavaşlama Tüm Dünyayı Etkiliyor - 2001-08-15


IMF'nin Amerikan ekonomisi hakkındaki yıllık raporunda, Amerikan ekonomisindeki yavaşlamanın bir süre daha devam edeceği yolundaki beklentinin, Asya ve Avrupa ekonomilerinin canlanma umudunu da söndürdüğü belirtiliyor.

IMF uzmanlarına göre Amerikan ekonomisinde geçen yıl başlayan yavaşlama, umulanın aksine uzadı. Raporda, Amerikan Dolarının değerinin yüksek olmasının yarattığı tehlikelere de dikkat çekildi. Bu tehlikeler arasında yatırımcı güveninin azalması ve bunun sonucu olarak da Doların hızla değer kaybetme ihtimali yeralıyor. Dolar, son 6 yılda yüzde 40 oranında değer kazandı.

Finans uzmanları Amerikan ekonomisinde olumlu yöndeki dönüşün ne zaman başlayacağı konusunda ikiye bölündü. Amerika Merkez Bankası ekonomik hayatı canlandırabilmek amacıyla faiz oranlarını 7 aydır düşürüyor. Banka’dan, gelecek haftaki toplantısında yeni bir indirim daha bekleniyor.

Bu arada Finans Merkezi (Advisers Financial Center) danışmanlarından Charles Lieberman, ekonomide canlanma belirtileri görmeye başladığını söyledi. Lieberman şöyle dedi: “Gayrisafi ulusal hasıladaki büyüme açısından en kötü dönemi geride bıraktığımıza inanıyorum. İş kesintilerinde en kötü dönemi Nisan-Haziran döneminde yaşadık. Tüketici harcamalarında görülen artış devam edecek. Faizlerdeki indirimin ekonomideki olumlu etkileri, yılın ikinci yarısında hissedilecek.”

Uluslararası Para Fonu, bu yıl Amerikan ekonomisinde yüzde 1.5’luk büyüme bekliyor. Geçen yılki büyüme hızı yüzde 4’tü.

XS
SM
MD
LG