Erişilebilirlik

Türkiye  Makedonya'ya Asker Yolluyor - 2001-08-14


NATO, barış anlaşmasının imzalanması üzerine Makedonya’ya barışgücü kuvveti göndermeye hazırlanıyor.

3 bin 500 kişilik NATO kuvvetinde 150 Türk askeri yer alacak. Halen Bosna-Hersek’in Zenica kentinde bulunan Türk birliğinden kaydırılacak olan askerler, İngiliz komutanlığı altında Arnavut ve Türk azınlığın yaşadığı 15 kent ve kasabada görev yapacak. Ateş açma yetkisine sahip olacak Türk askerlerinin esas görevi, Arnavut gerillaları silahsızlandırmak ve asayişi sağlamak olacak. Makedonya'da görev yapacak NATO barışgücü birliğinde Türk askerinin de görev alacağı yolundaki açıklamanın, bu ülkede yaşayan 80 bin kadar Türk kökenli Makedon vatandaşı arasında sevinç yarattığı bildiriliyor.

Makedonya’da 30 gün kalması planlanan NATO kuvveti, çatışmalar durduktan ve Arnavut gerillalar silahlarını bırakmayı kabul ettikten sonra sevkedilecek. Sevk işlemi, Makedonya’da bulunan NATO gözlemcilerinin, ateşkese uyulduğu yolunda rapor vermesiyle başlayacak.

Arnavut azınlığa daha geniş haklar tanıyan anlaşma, başkent Üsküp'te Devlet Başkanı Boris Traykovski'nin konutunda NATO Genel Sekreteri George Robertson, Avrupa Birliği Savunma ve Dış Politika Temsilcisi Javier Solana, Fransız arabulucu François ve Amerika Temsilcisi James Pardew tarafından imzalandı. Anlaşma eski Yugoslavya'daki savaş suçları için kurulan uluslararası mahkemenin kapsamına girecek suçlar işlememiş olan ve kendi isteğiyle silah bırakan militanların affedilmesini de öngörüyor. Arnavut azınlığın dil, eğitim, iş ve diğer alanlardaki haklarını genişleten anlaşmanın Makedonya parlamentosu tarafından 45 gün içinde onaylanması gerekiyor. Ancak NATO Genel Sekreteri George Robertson, silahsızlanma sürecinin, parlamentonun onayı beklenmeden başlayabileceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG