Erişilebilirlik

Türkiye'den İran ve Azerbaycan'a itidal çağrısı - 2001-08-14


Türkiye, Hazar Denizi’nde İran ve Azerbaycan arasında anlaşmazlık konusu olan petrol alanlarıyla ilgili gerginliğin artması üzerine, taraflara itidal tavsiye etti. İran, Hazar'da Azerbaycan’ın üzerinde inceleme yaptığı bir petrol ve doğal gaz yatağının kendisine ait olduğunu iddia ederek, İngiliz British Petroleum şirketi adına araştırma yapan bir Azerbaycan gemisini taciz etmişti.

Ankara'da Dışişleri Bakanlığına çağrılan İran Büyükelçisi’ne ülkesinin Birleşmiş Milletler ilkelerine uygun davranması ve kuvvet tehdidinden kaçınması gerektiği bildirildi. Dışişleri Bakanlığının açıklamasında Türkiye’nin iki komşusu arasındaki son gerginliği dikkatle izlediği kaydedildi.

Ankara’nın açıklamasında İran Büyükelçisi Hüseyin Lavasani'ye verilen notada uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler'in "Kuvvet kullanmama ve kuvvet kullanma tehditine başvurmama" ilkesinin hatırlatıldığı kaydedildi. Notada ayrıca, Türkiye’nin Hazar Denizi'nin statüsünün tüm kıyıdaş ülkelerin katılımıyla bir hukuki zemine oturtulmasından yana olduğu bildirildi. Sovyetler Birliği'nin dağılmasına kadar, Hazar'da sadece Sovyetler Birliği ve İran'ın kıyıları vardı. Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan da bağımsızlıklarını kazandıktan sonra Hazar'a kıyıdaş ülkeler oldular. Bu arada iki ülke arasındaki gerginliği görüşmek üzere Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev'in birkaç hafta sonra Tahran'a gitmeyi planlandığı bildirildi.

XS
SM
MD
LG