Erişilebilirlik

Amerikalı ve İtalyan doktorlar, insan kopyalama konusunda kararlı - 2001-08-08


Washington’da dün (Salı) düzenlenen konferansta iki doktor, İtalyan Severino Antinori ve Kentucky Üniversitesinden Amerikalı doctor Panos Zavos, diğer bilimadamlarının sert muhalefetine rağmen insane embriyolarını kopyalama (cloning) işine bir-iki ay içinde başlamaya kararlı olduklarını söylediler. Gebelik konusunda uzman olan iki doktor bu yolla ilk hamileliğin önümüzdeki yıl başlarında gerçekleşebileceğini belirtti.

Dr. Antinori, insanı genetik olarak kopyalarken 1997 yılında İskoçya’da Dolly adı verilen koyunun kopyalanmasında kullanılan tekniği kullanacaklarını söyledi. Dr. Zanos da insan üzerindeki çalışmada, hayvanlarda karşılaşılan genetik bozuklukların ortaya çıkmaması için son derece dikkatli olacaklarını bildirdi. İki doctor, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Amerika’dan, çalışmalarına gönüllü olarak katılmak isteyen 200 çifti belirlediklerini söyledi.

İnsanın genetik kopyasının çıkarılması bir gönüllüden alınan ve o kişinin en temel genetik özelliklerini taşıyan hücrenin (DNA) bir insan yumurtasına zerkedilmesi ve bu yumurtanın da bir kadının rahmine yerleştirilmesi şeklinde yapılacak. Büyüyecek bebek, DNA’yi sağlayan gönüllüye benzeyecek.

İnsanı genetik olarak kopyalamaya karşı çıkanlar, hayvanlar üzerindeki çalışmalarda anormallikler, doğum sırasında ölüm ya da sakatlanmalar ve bazı durumlarda ani, sebebi belirsiz ölümler görüldüğünü hatırlatıyorlar. Bu uzmanlar, kopyalama yoluyla dünyaya gelmiş ve en uzun süredir yaşayan canlı olan Dolly adlı koyunun, çok aşırı kilolu olduğunu örnek olarak gösteriyorlar. İnsan kopyalamaya, manevi ve ahlaki nedenlerden karşı çıkanlar da az değil.

Destekçileri ise insan kopyalama sayesinde birçok hastalığın ortadan kalkabileceğini, çocuk sahibi olamayan çiftler için yeni bir umut doğabileceğini söylüyorlar. Amerika Temsilciler Meclisi, ABD’de insan kopyalamayı yasaklayacak olan bir tasarıyı onayladı. Tasarının yasa haline gelmesi için Senato’nun da onayı gerekiyor. Başkan Bush, insan kopyalamaya karşı olduğunu belirtiyor ancak bu konudaki kesin kararını önümüzdeki ay açıklayacağını söylüyor. İtalyan ve Amerikalı doktorlar, çalışmalarını ABD dışında yürüteceklerini söylediler ancak ülke adı vermediler.

XS
SM
MD
LG