Erişilebilirlik

Bush, Amerikan askerlerinin görev bitinceye kadar Kosova'da kalacağını söyledi - 2001-07-24


Başkan Bush, Kosova’da NATO barışgücüne bağlı Amerikan birliğini eşi Laura Bush'la birlikte ziyaret etti. Amerikan askerleri, barış için yaptıkları hizmete teşekkür eden Bush’a çoşkuyla karşılık verdi. Amerikan birliği karargahı önünde toplanan askerlere hitaben bir konuşma yapan Bush, Kosova’dan Keşmir'e, Orta Doğu’dan Kuzey İrlanda’ya kadar özgürlük ve hoşgörünün, dünyada en önemli konu haline geldiğini söyledi. Amerikan askerlerinin Kosova'da verdiği hizmetin tüm dünya için bir örnek oluşturduğunu vurgulayan Bush şöyle devam etti:

"Amerikan ve müttefik ülke kuvvetleri Bosna ve Kosova’ya birlikte geldiler. Birlikte geldik, birlikte gideceğiz. Hedefimiz, barışın dış desteksiz sağlanacağı günü çabuklaştırmaktır. Demokratik yoldan seçilmiş yerel hükümetlerin tüm sorumluluğu üstlendiği ve böylece NATO kuvvetlerinin ülkelerine dönebileceği güne en yakın zamanda ulaşmaya çalışıyoruz."

Başkan Bush, seçim kampanyası sırasında Amerikan ordusunun görev alanının fazla yayıldığını bu nedenle barışgücü yükümlülüklerini yeniden gözden geçirip azaltma yoluna gidebileceğini söylemişti. Ama, Başkan olduktan sonra Bush’un fikir değiştirdiği bugün Kosova’da yaptığı konuşmada açıkça ortaya çıktı. Bush, "Şahin" adlı özel kuvvette görev yapan kadın ve erkek askerlere, Amerikan gücünün görev tamamlanıncaya kadar Kosova’da kalacağını söyledi.

Başkan, konuşmasından önce NATO ve Amerikalı komutanları ziyaret etti. Komutanlar, Bush’a barışgücü operasyonları hakkında bilgi verdi.

XS
SM
MD
LG