Erişilebilirlik

ABD'de erkeklerde kalp hastalığıyle ilgili yeni bulgular - 2001-07-24


Amerika’da en çok ölüme neden olan hastalıkların başında kalp hastalıkları geliyor. Batı Virgina Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırma, erkeklerde kalp hastalığından ölme tehlikesinin ırk ve yaşanan bölgeye göre arttığını gösteriyor. Araştırmanın yazarlarından Elizabeth Barnett, 1991-95 yılları arasında kalp hastalıklarından ölen binlerce 35 yaşın üzerinde erkekle ilgili kayıtları incelediklerini söylüyor. Sonuçlar, Amerika’nın güney eyaletlerinden üçünde kalp hastalığından ölüm oranının çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bunlar Missisipi, Batı Virginia ve Kentucky. Buna karşılık Colorado, Utah ve Hawaii’de erkekler arasında kalpten ölenlerin oranı son derece düşük.

Araştırmacılara göre büyük kentlerde yaşayan erkeklerin kalp krizinden ölme oranı fazla yüksek değil. Ancak bunun bir istisnası var o da New York. New York’ta erkekler arasında kalp hastalıklarından ölüm oranı son derece yüksek. Araştırma, siyah Amerikalılar’ın kalp krizinden ölme riskinin beyaz erkeklere göre yüzde 26 fazla olduğunu gösteriyor. Siyahların kalpten ölme riski Latin kökenli Amerikalı erkeklerden de iki kat yüksek. Beyaz erkekler bu açıdan ikinci sırada. Risk sıralamasında daha sonra Kızılderililer ve Alaskalılar yeralıyor. Asyalı erkeklerdeyse kalpten ölüm oranı son derece düşük. Araştırmaya katılan doktorlar, genlerin kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırmadığına inanıyor. Bilimadamları en etkili faktörlerin sosyal sorunlar olduğunu savunuyor. Örneğin işini kaybetme, kötü çalışma koşulları, kötü beslenme ve sağlık hizmetlerinin yetersizliği bu sorunların başında geliyor.

Güney eyaletlerinde kalp hastalıklarının çok görülmesi de işsizliğin yüksek olmasına bağlanıyor. Araştırmacı Elizabeth Barnett, ekonomileri zayıf olan, büyük kentlerden uzak kırsal bölgelerde sağlık sorunlarının ve özellikle de kalp hastalıklarının ölümcül olduğunu söylüyor. Uzmanlar, çok sayıda erkeğin ve özellikle siyah Amerikalının önlenebilir bir hastalık olan kalp hastalıklarından ölmesi gerçeğinin değiştirilebileceğini vurguluyor. Bunun için de yaşam tarzının değiştirilmesi, sosyal koşulların iyileştirilmesi gerekiyor. Bunun için alınması gereken önlemler arasında, daha sağlıklı beslenmek, spor merkezleri açılması ve işyerlerinin sağlığa uygun hale getirilmesi başta geliyor.

XS
SM
MD
LG