Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Sözcüsü: "Türkiye Makedonya'da barış sürecini kuvvetle destekliyor." - 2001-07-20


Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Makedonya’da barış görüşmelerinde Türk azınlığın da temsil edilmesini istedi. 19 Temmuz'da Üsküp’te Makedonya Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri bakanı ile görüşen Cem, yeni anayasanın hazırlanması konusundaki çalışmalardan dışlanan Türk toplumunun Makedonlar ve Arnavutlar arasındaki diyaloğa dahil edilmesi gerektiğini bildirdi. Cem, Makedon yetkililere yeni düzende Türk azınlığa geçmişi aratmayacak ölçüde haklar tanınması gerektiğini vurguladı.

Makedonya Başbakanı Georgievski ise kendilerinin Türk azınlığın da diyalog sürecine katılmasını istediklerini ancak Amerika ve Avrupa Birliğinin görüşmelerin sadece Makedon ve Arnavutlar arasında yapılmasından yana olduğunu söyledi. Georgievski, Türk azınlığın sürece dahil edilmesi için Türkiye’nin NATO içindeki ağırlığını kullanmasını önerdi. Amerika Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye’nin Makedonya’daki barış sürecinin güçlü bir destekçisi olduğunu belirtti.

Bakanlık sözcüsü Philip Reeker, 19 Temmuz'deki olağan basın brifingi sırasında Cem’in barış görüşmelerinde özel bir rol oynayıp oynamadığı şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi: "NATO olayın içindedir. Türkiye, bir NATO müttefiğidir. Türkler, Makedonya’da sürecin olumlu sonuç vermesini güçlü biçimde desteklemektedir. Türk Dışişleri bakanının Makedonya’daki temasları konusunda ayrıntılı bilgiye sahip değilim." İsmail Cem’in Üsküp’teki temasları sırasında Türkiye büyükelçiliğinden 2 kilometre mesafede ardarda iki patlama meydana geldi. Patlamalarda can kaybı olmadığı ancak bir kadının yaralandığı bildirildi. Cem’e ziyareti boyunca özel araç tahsis edildiği ve koruma görevlilerinin çelik yelek kullandıkları gözlendi.

XS
SM
MD
LG