Erişilebilirlik

Sekizler Grubu zirvesinin yapıldığı Cenova'da kan döküldü - 2001-07-20


Yedi sanayileşmiş demokratik ülke ve Rusya liderlerinin katıldığı Sekizler Grubu zirvesi Cenova'da devam ederken, protesto gösterileri sırasında bir gösterici polis ateşi sırasında vurularak öldü, biri de ağır yaralandı.

Protestocularla polis arasındaki çatışmalar zirvenin yapıldığı orta çağdan kalma saraydan bir buçuk kilometre uzaklıkta patlak verdi. Göstericiler zirve güvenlik bölgesinin çevresini kuşatan barikatın hemen arkasında polisle çatışmaya girdi, bu arada camlar kırıldı. Göstericilerin polise şişeler attığı ve ateş yaktığı görüldü. Gösteriler zirveyi düzenleyenlerin en büyük korkusuydu. İtalyan güvenlik yetkilileri ve zirve hazırlık komitesi Kanada'daki Amerika Devletleri Zirvesi ve İsveç’teki Avrupa Birliği zirve toplantısı sırasında yaşanan olayların tekrarlanmayacağı konusunda güvence vermişti. Zirveyi korumak için 20 bin kişilik polis ve asker görevlendirildi. Ancak protestocular yapılan uyarılara aldırmadı ve 100 bin kişinin zirveyi protesto amacıyla Cenova’da toplanacağını ilan etti. Güvenlik yetkilileri protestocuların sayısı hakkında açıklama yapmadı. Göstericiler, sanayileşmiş ülkelerin ticareti, yoksul ülkelerin aleyhine kendi çıkarları için kullandığını savunan birçok kuruluşun üyelerinden oluşuyor.

Bu arada liderler bu yılki zirvede yoksulluğun ortadan kalkması için alınacak önlemleri görüşeceklerini duyurdular. Başkan George Bush göstericilere şöyle seslendi: "Görüşmeleri, yoksulları temsil ettiğini söyleyerek baltalamak isteyenler olabilir. Kendilerine şunu söyleyebilirim: Yoksulların yararına olacak politikaların yanında yer alacak iken, bu insanların yoksulluk içinde kalmasına yol açacak politikalara yardımcı oluyorsunuz. Amerika bunu kabul edemez."

Bush, zirvede ticaretin artmasını sağlayaacak politikalar üzerinde durmak istediğini belirtti. Ancak Beyaz Saray, zirvede tartışmalı iki konu olan, Kyoto Çevre anlaşmasının başkan tarafından reddi ile Amerika'nın istediği füze savunma sistemi üzerinde yoğun olarak durulmasını bekliyor.

XS
SM
MD
LG