Erişilebilirlik

MHP'li Bakan Öksüz'ün istifası piyasaları rahatlattı - 2001-07-17


Türkiye’de ekonomik kriz, liranın rekor derecede değer kaybetmesiyle derinleşirken Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz istifa etti. Bugün İstanbul Borsası yükselirken Türk lirası Dolar karşısında bir miktar değer kazandı.

Hükümetle, Uluslararası Para Fonunu karşı karşıya getiren Telekom krizi, Öksüz’ün Telekom yönetim kurulunda ağırlığını koruma ısrarından kaynaklanmıştı. Öksüz’ün bu ısrarı Para Fonu ve Dünya Bankası’nın Türkiye’ye vereceği kredilerin ertelenmesine yolaçmış, ancak Telekom yönetiminde istenen değişikliğin yerine getirilmesinden sonra kredi sorunu çözülmüştü.

Öndegelen uluslararası ekonomik haber ajansı Bloomberg, uzmanlara dayanarak koalisyon içinde Para Fonu’nun önerilerine gösterilen muhalefetin, uluslararası piyasalarda Türk hükümetinin ekonomiyi krizden çıkarabileceği umudunu zayıflattığını bildirdi. Washington Post ve Financial Times gazeteleri de aynı doğrultuda haberler yayınlarken Türkiye’nin yeni bir teknokratlar hükümetine ihtiyacı olduğu yolundaki çağrıları aktardılar.

Para Fonu yetkilileri halen, bundan sonraki 1 buçuk milyar dolarlık kredi dilimini serbest bırakma konusunda karar vermek için Türkiye’nin programa uyup uymadığını inceliyor.

XS
SM
MD
LG