Erişilebilirlik

Kuzey Anadolu Fay Hattı konusunda uluslararası işbirliği - 2001-07-10


Amerika, Türkiye, Yunanistan ve İtalyan araştırma kuruluşları Kuzey Anadolu fay hattının yarattığı tehlikeyi belirlemek üzere işbirliği yapıyor.

Bu konudaki işbirliği anlaşmasının 2 Ağustos’da Pire’de imzalanmasından önce, projenin ayrıntıları hakkında bugün New York’ta basına bilgi verildi.

Proje, dört ülkeden mühendis, jeolog ve diğer uzmanları biraraya getirerek kuzey Ege bölgesinde deprem tehlikesini fiziki boyutlarıyla ortaya koymayı ve depremlerin ekonomik ve sosyal sonuçlarını önceden hesaplamayı öngörüyor.

Türkiye’den Marmara Araştırma Merkezi’nin katıldığı projede, yeni geliştirilen jeofizik araç ve yöntemler kullanılarak Ege Denizi’nin kuzeyinden geçen Anadolu fay hattında, tarih öncesinden günümüze kadar yaşanan depremlerin haritası da çıkarılacak.

ABD'den Columbia Üniversitesi Lamont-Doherty Gözlemevi uzmanlarıyla, İtalya'daki Bologna Deniz Jeoloji Enstitüsü, Yunanistan'dan Selanik Üniversitesi ve Türkiye'den de Gebze'deki Marmara Araştırma Merkezi uzmanlarını biraraya getirecek olan projeyle Kuzey Anadolu fay hattının, Ege Denizi'nin kuzey kesimi altında kalan bölümünün haritası çıkarılacak.

XS
SM
MD
LG