Erişilebilirlik

Raquel Bitton: Paris müziğinin Amerika'daki elçisi - 2001-06-28


Kuzey Afrika’da Marakeş kentinde doğan Raquel Britton, 1950’lerde San Fransico’ya göç etmiş. Ve babasının tozlu plak koleksiyonlarını karıştırırken Edith Piaf gibi Fransız şarkıcılarını keşfetmiş. Britton, fransız kültürüne bağlılığı nedeniyle bu tür müziğin kendisine seslendiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Bunlar ölümsüz şarkılar, çünkü hepsinin bir öyküsü var. İnsanı saran, kalplerde hissedilen öyküler. Ve bunlar günlük sıradan insanların öyküsü anlatıyor. Sizin, benim hayatımızı yansıtıyor. Adeta hayatla içiçe. Bu şarkıların insanları çeken en önemli yanı, hiç çekinmeden sıkılmadan kalbinizi açmanızı sağlaması.”

Raquel Bitton, 1930 ve 40'ların Paris kültürüne hayran olduğunu söylüyor. Paris o yıllarda Amerika dahil dünyanın dörtbir yanından yazarları, ressamları, yenilik arayan kişileri kendisine çekmişti. Ünlü isimler arasında Ernest Hemingway, Scott F. Fitzgerald ve Getrude Stein gibi Amerikalı yazarlar vardı. Şarkıcı Bitton, müziğine Paris’te yaşamış bu Amerikalıların anısına saygı amacıyla caz ve blues karıştırdığını söylüyor.

Bitton’un repertuarında Edith Piaf gibi şarkıcılar tarafından çok sevilir hale getirilen Henri Contet ve Sidney Bechet gibi bestecilerin eserleri başlıca yeri tutuyor.

San Fransiscolu şarkıcı Raquel Britton, bu çok sevdiği müzik türünün günümüz Fransasında terkedildiğini ve bunu da kendisini çok üzdüğünü söylüyor.

Şarkıcı Raquel Bitton, 1930lar ve 40’ların Fransız müziğinin, annesi ve babasıyla onların kuşağının müziği olduğunu belirtiyor. Bitton, klasik şarkı repertuarının, kuşaklar arasında duygusal bir bağ kurduğunu vurguluyor. San Fransisco'lu sanatçı, bu şarkıların günümüz dinleyicilerinin kalplerine seslenmeye devam eden dünyanın en romantik müzik türü olduğuna inanıyor.

XS
SM
MD
LG