Erişilebilirlik

AIDS İçin Tedavi Umudu - 2001-06-22


Amerika'da, New York'taki bir hastanede doktorlar, bir kişiye, AIDS'e yolaçan HIV virüsü bulaştıktan sonraki ilk üç gün içinde yoğun bir tedavi uygulandığı takdirde bu kişide AIDS hastalığının ortaya çıkma ihtimalinin azaldığını belirtiyorlar. Sözkonusu program New York'taki Beth Israel Tıp Merkezi'nde uygulanıyor. Kısaca PEP diye adlandırılan, Bulaşma Sonrası Hastalık Önleme programında çalışan doktorlardan Brian Saltzman aslında virüsü yeni almış kişilere ilk 72 saat içinde tedaviye başlamanın tamamen yeni bir fikir olmadığını, başlangıçta, virüs bulaşan doktor, hemşire gibi sağlık görevlilerini hastalıktan korumak amacıyla geliştirildiğini söylüyor. Saltzman, bu erken tedavinin, virüs almış kişiye, belirli ilaçların karışımından oluşan özel bir ilaç kokteyli vermek şeklinde uygulandığını belirtiyor. Bu karışımın HIV virüsüne karşı bir süredir kullanılan üç ya da dört ilaçtan oluştuğunu söyleyen doktor şöyle diyor: "Bu ilaç tedavisine, geç kalınmadan başlanırsa, HIV virüsü almış kişide AIDS hastalığının ortaya çıkma ihtimali, en az yüzde 80 oranında azalıyor. Şimdiye kadarki uygulama bunu açıkça gösteriyor."

AIDS'i önlemeye yönelik bu tedavi yönteminde sözkonusu ilaç karışımı hastaya dört hafta süreyle veriliyor. Bu süre sonunda ve bunu izleyen yedi ay boyunca hastanın kanında HIV virüsü olup olmadığı kontrol ediliyor. Doktor Saltzman, bu yöntemde zamanlamanın son derece önemli olduğunu söylüyor: "Tedaviye ilk 72 saat içinde başlanırsa virüs, kandaki akyuvarlar içinde adeta hapsediliyor.. Tedaviye 4 hafta devam edilirse, virüsün bulaştığı bu alyuvarların bu süre içinde sistemden dışlandığını ve virüsün de yokolduğunu görüyoruz."

Ancak uzman bu yoğun ilaç tedavisinin şiddetli yan etkileri de olduğunu, hastada, mide bulantısı ve kusma, ishal, şiddetli başağrısı, garip rüyalar görmek gibi bazı sorunlar görülebildiğini söylüyor. Doktor Saltzman, son bir buçuk yıl içinde bu tedavinin uygulandığı 60 kişiden hiçibirinde, yapılan kan tahlilinde HIV virüsü görülmediğini belirtiyor. Uzman, bu başarısına rağmen, yoğun ilaç tedaviinin, korunmasız cinsel ilişki ya da damardan uyuşturucu madde almak için kullanılan enjeksiyonu başkalarıyla paylaşmak gibi tehlikeli şekilde davrandıktan sonra sırf bir karşı-önlem olarak görülmemesi gerektiğini söylüyor: "Bunu, gebeliği önlemek için cinsel ilişki sonrasında alınan haplar gibi görmemek gerekir. Virüsün vücuda girmesine yolaçan olaydan sonraki ilk 72 saat içinde başlaması şart olan ve 28 gün sıkı bir şekilde uygulanması gereken ve ciddi yan etkileri olan bir tedaviden bahsediyoruz. Virüse karşı tedbirli olmak, tehlike yaratacak davranışlardan, korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmak en akıllıca yöntemlerdir."

Sözkonusu tedavi yönteminin şu andaki maliyeti yaklaşık 2 bin 500 Dolar… Beth Israel Tıp Merkezi, bugüne kadar yoksullar ve sağlık sigortası olmayanlara da bu tedaviyi sağladığını, ayrıca, ilaç fabrikalarından, bu konuda mali destek istediklerini bildiriyor.

XS
SM
MD
LG