Erişilebilirlik

1 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


New York Times Chrysler’in iflastan korunma başvurusuyla ilgili olarak Başkan Obama’yla aynı iyimser görüşü paylaşmıyor. Gazete, daha önce Chrysler büyüklüğünde bir firma için benzer bir başvuru yapılmadığını hatırlatıyor ve şöyle diyor:

"Chrysler’ın 30 ila 60 gün gibi kısa bir süre içinde yeniden yapılandırılması planlanıyor. Buna göre Chrusler, iflas sürecinden daha güçlü ve daha rekabetçi bir yapıyla çıkacak. Ancak bu tür kısa vadeli, planlanmış iflaslar, diğer bütün sorunlar çözüldüğünde başarıya ulaşabilir. Eğer iflas planı başarılı olsa bile, Chrysler ile Fiat ortaklığının başarıya ulaşacağının garantisi yok. İflas başvurusu yönetim açısından makul olmayan taleplerle başa çıkmak için gerekli bir adımdı. Ne var ki, güçlü ve rekabetçi bir Chrysler yaratma hedefinden hala çok uzak bir noktadayız."

USA Today de hükümetin desteğine ve Fiat’la ortaklığa rağmen Chrysler’in iflastan korunma başvurusunun başarısından şüpheli. Gazete, Amerikan otomotiv sektörünün çok daha ciddi yapısal sorunları olduğunu vurguluyor.

"Chrysler’in geleceği, maliyetlerini azaltıp borçlarını yeniden yapılandırmasından çok, bugünün rekabetçi koşulları altında kaliteli otomobiller üretip satmasına bağlı. Ve bu da iflastan korunma başvurusuylaçözülemez. Firmanın geleceğiyle ilgili belirsizlik ne kadar uzun sürerse, başarı şansı da o kadar azalacak. Obama yönetimi, otomotiv sektörünün işlerine çok fazla müdahale etmekle suçlandı. Chrysler ile ilgili bu başvuru, aynı zamanda General Motors’a da bir uyarı anlamına geliyor. Eğer GM ilgili bütün taraflarla bir uzlaşmaya varamazsa, onu da iflas mahkemesi bekliyor."

Washington Post gazetesi, İsviçre’nin en büyük bankası USB’nin, Amerikan vatandaşlarının vergi kaçırmasına yardımcı olduğunu hatırlatıyor. Gazete, İsviçre hükümetinden bu konuda Amerika’yla daha yakın işbirliği yapmasını istiyor.

"İsviçre’de gizlilik kurallarının ihlali, ağır bir suç. Bu nedenle, haklarındaki yolsuzluk iddiaları açık delillerle desteklenmeyen kişilerin isimlerinin açıklanması sorun olabilir. Ayrıca İsviçre’nin gelirinin % 10’u finans sektöründen geliyor. Ancak bir ülke ekonomisinin bankacılık sırlarına dayanması, cazip bir model değildir."

Boston Globe Obama’nın Bush döneminde terör zanlılarına uygulanan işkence yöntemlerine son vermesini destekliyor. Ancak gazete, işkenceciler hakkında soruşturma açılmamasını bir çelişki olarak görüyor.

"Obama, Bush yönetiminin işkenceye başvurmasıyla nasıl yüzleşeceği sorusuna cevap vermedi. Geçmişe değil geleceğe bakmak istediğini belirten Obama, adli bir soruşturmaya gidilmeyeceğini ima etti. Eğer Obama bu konuda gerçekten samimiyse, iki partinin de katılacağı bir komisyon kurulması önerisine destek vermelidir. Bu, hem bundan sonra işkence yapılmasını engelleyecek, hem de bütün dünyaya, gerçek bir demokrasinin, yaptığı hataları nasıl düzelttiğini gösterecek bir adımdır."

XS
SM
MD
LG