Erişilebilirlik

24 Mart Amerikan Basınından Özetler


<!-- IMAGE -->

New York Times sağlık reformunun kabul edilmesinin ardından Cumhuriyetçilerin uzlaşmaz tavırlarını sürdürmelerini eleştiriyor. Gazete, Amerika’nın önünde ciddi sorunlar bulunduğunu hatırlatıyor.

"İstihdamı artırmak ve mali reformu gerçekleştirmek gibi, ara seçimi etkileyecek kısa vadeli sorunların yanı sıra uzun vadeli sorunlar da var. Obama, eğitim sisteminde reform yapmayı, küresel ısınmayla mücadele etmeyi vaat etmişti. Ayrıca göçmenlik reformunu gerçekleştireceğini ve terörle mücadelede hukuk kurallarını öne çıkaracağını söylemişti. Birkaç istisna dışında Cumhuriyetçiler bu sorunların çözümüne yardımcı olmayacaklar. Başkanlığa da aday olan Senatör John McCain’in “bu yıl boyunca hiçbir şekilde işbirliği olmayacak” şeklindeki sözleri Obama’yı bekleyen siyasi gerçekliği ortaya koyuyor. Ancak Obama yine de en azından istihdamı artırıcı ve finans sektörünü düzenleyici politikaları hayata geçirmelidir. Ülkenin geleceği buna bağlıdır."

Christian Science Monitor Google’ın Çin’in sansür talebine karşı çıkarak temel bir özgürlüğe sahip çıktığını belirtiyor. Gazete, Çin’in para birimini manipüle etmesine karşı Obama’nın da benzer bir tavır takınmasını istiyor.

<!-- IMAGE -->

"Önümüzdeki günlerde Obama’nın Google örneğini izleyerek Çin’e gerçekleri ifade etmek için bir fırsatı olacak. Maliye Bakanlığı 15 Nisan’da para biriminin değerini manipüle eden ülkeler listesini açıklayacak. 130’u aşkın Kongre üyesi, Çin’in de bu listeye alınmasını istiyor. Çin’in bu listeye alınması Amerika’nın ille de Çin mallarına karşı misilleme yapmasını gerektirmez. Ancak Çin’in açık bir ekonomik düzende daha sorumlu bir ortak olarak davranmasını sağlamak için Obama’nın diğer ülkeleri de harekete geçirmesine zemin hazırlar. Google, sözünü söyledi. Şimdi sıra Obama’da…"

Washington Post Pakistan’ın Taleban’ı kullanarak Afganistan üzerinde etkili olma çabasını eleştiriyor. Gazete, Pakistan’ın aşırı İslamcılara karşı uyguladığı karmaşık politikanın Amerika’yla ilişkilerini de etkilediğini belirtiyor.

"Amerika, modern bir ekonomiye kavuşması, siyasi kurumları güçlendirmesi ve kendi içindeki aşırı İslamcıları yenmesi için Pakistan’a yardımcı olmalıdır. Ancak Amerika, Pakistan’ın Afganistan konusunda işbirliği yapmasına fazlasıyla odaklanmış durumda… Bu da, Amerikan yardımının Pakistan’daki sivil toplumu değil de mevcut iktidar yapısını güçlendirecek bir içerik kazanması talebine boyun eğilmesini getirebilir. Veya Amerika’nın Hindistan’la ilişkilerine Pakistan’ın müdahale etmesi sonucunu doğurabilir. Bu tür taleplere boyun eğmek, Pakistan’ın modernleşmesi için ortadan kaldırılması gereken unsurları daha da güçlendirmekten başka bir işe yaramaz."

USA Today yolcuların üç saatten fazla uçakta bekletilmesini önlemeyi amaçlayan yasal düzenlemenin gelecek ay uygulamaya konacağını hatırlatıyor. Gazete, bazı havayolu şirketlerinin bunu önleme çabasına tepki gösteriyor.

"Kredi kartı sektöründeki bazı bankalar gibi, bazı havayolu şirketleri de tüketicileri istismar etmeye öyle alışmışlar ki, bu normal bir iş yapma biçimi olarak algılanıyor. Ancak artık siyasi atmosfer değişiyor. Kongre geçen yıl kredi kartı kullanıcılarını istismar etmeyi önleyecek bir yasayı kabul etti. Pazartesi günü de Senato, havayolunu kullanan yolcuları koruyacak kapsamlı bir tasarıyı onayladı. Havayolu şirketleri, enerjilerini tüketicileri koruyan düzenlemelerle mücadele etmek yerine, yolculara insan gibi davranmaya harcarlarsa kendileri için daha iyi olur."

XS
SM
MD
LG