Erişilebilirlik

Beyaz Saray'da Obama - Netanyahu Görüşmesi


<!-- IMAGE -->

Başkan Barack Obama’yla İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun görüşmesi Amerika – İsrail ilişkilerinde ender yaşanan gerginliğin gölgesinde yapıldı.

Obama dün akşam Beyaz Saray’da Başbakan Netanyahu’yla yaklaşık 90 dakika görüştükten sonra rezidansına çekildi. Amerikalı yetkililer İsrailli liderin danışmanlarıyla görüşmesinin ardından iki lider arasında 35 dakika süren bir toplantı daha yapıldığını bildirdi. Toplantının ayrıntıları konusunda bilgi verilmediği gibi Obama ve Netanyahu fotoğraf çektirmedi.

İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre toplantı “iyi bir hava içinde geçti.” İsrailliler görüşmelerin bugün de süreceğini açıkladı.

İsrail’in Doğu Kudüs’te 1600 yeni konut inşa edeceğini açıklaması Amerika İsrail ilişkilerinde gerginliğe neden oldu. Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Ortadoğu barış sürecini canlandırmak için bölgede temaslarda bulunduğu sırada İsrail’in bu süreci sekteye uğratacak yerleşim kararını açıklaması Amerikalı yetkililer tarafından “hakaret” olarak yorumlandı. Yerleşim kararını kınayan Washington yönetimi Netanyahu’nun bu plandan vazgeçmesini istiyor.

Ancak İsrail hükümeti bu konuda taviz vermiyor. Dün Yahudi lobisinin önde gelen kuruluşlarından AIPAC konferansında bir konuşma yapan Netanyahu, “Kudüs’ün bir yerleşim olmadığını, İsrail’in başkenti olduğunu” söyledi. Netanyahu, yerleşim inşaatlarının Amerika’nın girişimlerini ve barış sürecini sekteye uğratacağı uyarısını reddetti.

Suudi Arabistan hükümeti Netanyahu’nun açıklamalarını “küstahlık” olarak yorumladı ve İsrail hükümetinin Arapların Kudüs’teki haklarını göz ardı ettiğini açıkladı. Filistin Yönetimi sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna da inşaatların barış görüşmelerinin yeniden başlamasına engel olduğunu bildirdi.

AIPAC konferansında konuşan Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Ortadoğu’daki statükonun sürdürülemeyeceğini vurguladı.

Bu arada İsrail basını, Doğu Kudüs’teki eski bir otelin arazisinde Yahudiler için 20 yeni konut inşasına onay verildiğini bildiriyor.

XS
SM
MD
LG