Erişilebilirlik

23 Mart Amerikan Basınından Özetler


<!-- IMAGE -->

New York Times AKP’nin hazırladığı anayasa değişikliği paketiyle, ordunun ve yargının yetkilerini azaltmayı amaçladığını yazıyor. Haberde, tasarının muhalif kesimlerde kuşku yarattığı belirtiliyor:

“Anayasa değişiklik paketi, iktidardaki AKP’ye karşı 2003 yılında darbe planlamakla suçlanan çok sayıda emekli ve muvazzaf subayın gözaltına alınması ve tutuklanmasının ardından açıklandı. Türkiye’de ordu uzun bir süredir laik düzenin koruyucusu ve İslam ile devletin ayrılması ilkesinin savunucusu olarak görülüyordu. Ancak darbe iddiaları orduyu ciddi ölçüde yıprattı. Hazırlanan anayasa taslağı, hükümetin muhafazakâr ve dinci politikalarına hala şüpheyle yaklaşan ve laik düzenin en güçlü kurumları olan yargı ile orduya odaklanıyor. AKP ise değişiklik paketinin, Türkiye’yi daha da demokratikleştirmeyi ve anayasayı Avrupa Birliği normlarına uygun hale getirmeyi amaçladığını söylüyor.”

<!-- IMAGE -->

Washington Post sağlık reformunun kabul edilmesini siyasi bir zafer olarak yorumluyor. Gazete, kısa vadede siyasi ve hukuki engellerle karşılaşacak olan reformu uzun vadede de ciddi sorunların beklediğini vurguluyor:

“Reformun uzun vadedeki başarısı sağlık harcamalarını azaltıp azaltmamasına bağlı. Yapılan projeksiyonlar, sağlık harcamalarının ülkeyi iflasa sürükleyebileceğini gösteriyor. Bu konuda atılacak adımlar bütün Amerikan vatandaşlarının gerçekten sağlık sigortası kapsamına alınıp alınamayacağını da belirleyecek. Bunun için Kongre’nin sağlık reformu yasasında da belirtildiği gibi, 2018 yılından itibaren pahalı sigorta poliçelerine vergi koyması gerekiyor. Yönetimin reform kapsamındaki önlemleri ne kadar hızlı ve başarılı bir şekilde hayata geçireceği de bir diğer belirleyici unsur olacak. Eğer Obama sağlık harcamalarını azaltmayı başarabilirse, reform paketindeki diğer bütün unsurların da hayata geçirilmesi kolaylaşacaktır.”

Los Angeles Times İsrail’in yeni yerleşim planını eleştiren dışişleri bakanı Clinton’a destek veriyor. Gazete, Amerika’nın bu tavrıyla İsrail’e ihanet etmediğini, dostluk görevini yerine getirdiğini vurguluyor:

“Amerika’nın bu eleştiriden rahatsızlık duyması anlaşılır bir şeydir. Amerikan yönetimlerinin birçoğu, İsrail’in yerleşim planlarını önce eleştirdi, daha sonra da yerleşimlerin inşa edilmesini pasif bir biçimde izlemekle yetindi. Ancak Obama yönetimi iki devletli çözümün Amerika’nın çıkarlarına uygun olduğunu, bu konuda bir ilerleme sağlanmamasının sadece Arapların tepkisini artırmakla kalmayıp, Irak ve Afganistan’daki çabalara da darbe vurduğunu iyice anlamış görünüyor. Şimdi Obama’nın Salı günü Washington’da görüşeceği Netanyahu’yu da buna ikna etmesi gerekiyor. Çünkü gerçek dostlar, arkadaşlarına duymak istemediklerinde bile hatalarını söylerler.”

Boston Globe Bush dönemi yetkililerini, Irak savaşıyla ilgili olarak İngiltere’de başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermeye çağırıyor. Gazete, İngiltere başbakanı Gordon Brown ile eski başbakan Tony Blair’in ifade verdiğini hatırlatıyor:

“Oluşturulan kurulun celp yetkisi yok. Ancak yine de Amerikalı yetkililer, olayların gelişimine ilişkin kendi bakış açılarını medyadan uzak biçimde, bir gizli oturumda anlatabilirler. İsterlerse, eski dışişleri bakanı Condoleezza Rice’ın Hong-Kong’da söylediği gibi “Irak’ı Saddam Hüzeyin’den kurtarmak için yine aynı şeyi yapardım” diyebilirler. Veya savaş öncesinde Irak’la ilgili neleri bilmeleri gerektiğini ve bunun ne kadarını bildiklerini ifade edebilirler. Bush dönemi yetkililer, yakın bir müttefikin başlattığı resmi bir soruşturmaya katkı sağlayabilecek önemli bilgilere sahipler. Dolayısıyla bu soruşturmaya yardımcı olmalıdırlar.”

XS
SM
MD
LG