Erişilebilirlik

Azeri Milletvekili: 'Protokollerin Geçmeyeceğini Düşünüyoruz'


Azeri Milletvekili: 'Protokollerin Geçmeyeceğini Düşünüyoruz'
<!-- IMAGE -->

Azeri bağımsız milletvekili Cemil Hasanlı Türkiye - Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesini öngören protokollerin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanacağına inanmadığını söyledi.

Türkiye - Ermenistan protokollerinin imzalaması – yani esasen Ermenistan’a uygulanan ambargoya son verilmesi yönünde adımlar atılması – Türkiye – Azerbaycan ilişkilerinde gerginliğe neden oldu. Ermenistan’ın Azerbaycan’daki Dağlık Karabağ topraklarını işgal etmesi üzerine Türkiye 1993 yılında Erivan hükümetine ambargo uygulamaya başladı. Ekim ayında İsviçre’nin arabuluculuğuyla Türkiye ve Ermenistan diplomatik ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesini öngören iki protokolü imzaladı. İmza törenine Rusya, Fransa ve Amerika’nın Dışişleri Bakanları da katıldı. Şu an protokoller iki ülkenin meclisinde onay bekliyor. Peki Türkiye – Azerbaycan ilişkileri ne derece zarar gördü? Azeriler Türkiye’ye nasıl bakıyor?

Azerilerin vurgulamak istedikleri nokta şu: işgal sürüyor, o zaman ambargo niye kaldırılıyor?

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan bağımsız milletvekili Cemil Hasanlı, "Sınır niye kapandı? Sınır kapandı çünkü Ermenistan Dağlık Karabağ'ın etrafındaki bölgeleri işgal etmeye başladı. Saldırgan, saldırdığı, tecavüz ettiği topraklardan çıktı mı? Çıkmadı. O zaman sınırların açılması için ne değişti?" diyor.

Hasanlı, Ermenistan’la sınırı açması için Türkiye üzerinde baskı oluştuğu görüşünde.

Azeri milletvekili Hasanlı, Türkiye'nin baskı altında karar vermeyeceğini ve protokollerin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylanmasını beklemediğini söyledi.

Ay başında Washington’da temaslarda bulunan Türk milletvekilleri de protokollerin mevcut şartlar altında onaylanmasının zorlaştığına işaret etmişlerdi.

Cemil Hasanlı'nın açıklamalarının tamamını sağ üst köşedeki bağlantılara tıklayarak dinleyebilir ve izleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG