Erişilebilirlik

'Irak Seçimleri Türkmenler Açısından Olumlu Geçti'


Irak Seçim Komisyonu 7 Mart seçimlerinin kesin sonuçlarının en geç bu ay sonunda açıklanabileceği bildirdi. Başbakan Nuri El Maliki’nin, oyların yeniden sayılmasını isteğini reddeden komisyon, oyların en az yüzde 92'sinin sayıldığını ve bir hatanın olmadığını duyurdu. Bu arada Türkmenlerin yeni mecliste kaç milletvekili ile temsil edileceği merakla bekleniyor. Irak Türkmen Cephesi Almanya Temsilcisi Ganim Authmann seçimlerin kendi açılarından çok olumlu geçtiği görüşünde…

Irak parlamentosundaki 325 sandalye için 167 partiden oluşan 12 koalisyon ve 74 partiden 6 bin 200 aday yarıştı. Kanlı terör eylemlerine rağmen katılım yüzde 62 olarak saptanırken, Iraklı Türkmenlerin yaşadığı kuzeydeki vilayetlerde seçimde oy hakkını kullananlarının oranının yüzde 73’le en üstte yer aldığı haber veriliyor. Iraklı Türkmenler seçim öncesinde kendi aralarında ortak bir cephe kuramayınca ayrı ayrı ittifaklarda seçime katılma kararı almışlardı. Türkmen oluşumları içerisinde öne çıkan Irak Türkmen Cephesi liderliğini İyad Allavi ve Tarık el-Haşimi’nin yaptığı el Irakiye gurubu ile ittifak yaparak seçime girdi. Irak Türkmen Cephesi Almanya Temsilcisi Ganim Authmann 2005’teki tek milletvekili ile meclise giren Iraklı Türkmenlerin, bu kez toplamda en az 12 milletvekili ile temsil edileceğinden yola çıkıyor ve seçimleri bir dönüm noktası olarak niteliyor.

Seçim sonuçlarının karmaşık bir siyasal, mezhepsel ve etnik bir yapıya sahip olan Irak’ın geleceğine nasıl yansıyacağı konusunda uluslararası uzmanlar değişik görüşlere sahip. Federal hükümetten Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin seçimin kesin sonuçlarını bekledikleri ve değerlendirme yapmaktan kaçındıkları dikkati çekerken, siyasi yorumcular Irak’da yeni hükümetin kurulması ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yeni meclis ile zorlaşabileceğinden yola çıkıyorlar. Ancak konunun uzmanlarının büyük bir bölümü, Irak Türkmen Cephesi Almanya Temsilcisi Ganim Authmann gibi, seçimlerin genel olarak Irak’ta demokrasi sürecinin başarılı bir sınavdan geçtiği ve terör eylemlerinin bundan sonra azalabileceği görüşünde birleşiyorlar.

Irak seçimleri sonrasında oluşan durumun, Alman Başbakanı Angela Merkel’in gelecek hafta Ankara’ya yapacağı resmi ziyarette de gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye ve Almanya’nın Irak’ta başta ulaşım ve enerji olmak birçok alanda işbirliği ve ortak yatırımı olduğu biliniyor. Bunlar arasında Irak ile Körfez ülkeleri petrol ve doğal gazının Irak-Türkiye üzerinden Avrupa Birliği ülkelerine ulaştırılmasını hedefleyen Nabucco projesi de yer alıyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG