Erişilebilirlik

Papa Cinsel Taciz Kurbanlarından Özür Diledi


Papa Cinsel Taciz Kurbanlarından Özür Diledi
<!-- IMAGE -->

Papa Benedikt, İrlanda'da çocukların papazlar tarafından cinsel tacize maruz kaldığının ortaya çıkması üzerine İrlandalı Katoliklerden özür diledi.

Bugün yayınlanan mektupta, Papa, suç ve günah işleyen dinadamlarının İrlanda'da Katolik nesillere yaşattığı acıdan utanç ve pişmanlık duyduğunu yazdı.

Ancak cinsel taciz mağdurları Vatikan'ın sorumluluğu üstlenmemesi ve cinsel taciz olaylarını örtbas etmeye çalışan piskoposların nasıl cezalandırılacağının belirtilmemesi nedeniyle Papa'nın mesajının yetersiz kaldığını söyledi.

Cinsel taciz olaylarını durdurmadığı gerekçesiyle eleştirilere hedef olan Kardinal Sean Brady Papa'nın mektubunu Kuzey İrlanda'da bir kilisede okudu. Brady'nın 1975 yılında iki cinsel taciz olayını soruşturduğu ancak polise haber vermediği için istifası isteniyor. Brady, tacize uğrayan çocukları 'gizlilik yemini' etmeye de zorladığı öğrenildi.

Brady, Papa isterse istifa edeceğini açıkladı.

Almanya'da bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, çocukların taciz edilmesinin sadece Katolik Kilisesi'nde değil, Alman toplumu içinde de sorun olduğunu bildirdi.

Almanya'daki piskoposluk bölgelerinin yarısında cinsel taciz skandalları ortaya çıktı.

Papa Benedikt çocukların cinsel tacize uğramasını "adi bir suç" ve "ciddi bir günah" olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG