Erişilebilirlik

19 Mart Amerikan Basınından Özetler


<!-- IMAGE -->

Washington Post sağlık reformunun siyasi açıdan büyük bir risk oluşturduğunu belirtiyor. Gazete, buna rağmen reformun sağlayacağı faydaları göz önünde tutarak bu riskin alınması gerektiğini vurguluyor:

"Refah düzeyi böylesine yüksek olan bir ülkede, bu kadar çok insanın yeterince sağlık hizmeti alamaması utanç vericidir. Bu insanların sağlık sigortası kapsamına alınması ahlaki bir zorunluluktur. Ancak bugünkü yöneticilerin, gelecek nesillere böylesine büyük borçlar bırakmaya hevesli olmaları da utanç vericidir. Bu da, ahlaki bir sorundur. Eğer borçlar kontrol altına alınmazsa, Amerika'nın refah düzeyi düşecek ve bundan da en çok yoksullar etkilenecek. Bize göre, her ne kadar ciddi eksiklikler içerse de, sağlık reformunun kabul edilmesi, Amerika'yı bu iki konunun çözümünde daha uygun bir noktaya getirecektir."

<!-- IMAGE -->

New York Times da sağlık reformunu, Amerika'nın sağlık sistemini düzeltmek için ortaya çıkan bir fırsat olarak görüyor. Gazete, Temsilciler Meclisi Demokrat Parti grubunu, Senato'da kabul edilen taslağı onaylamaya çağırıyor:

"Kongredeki liberaller, bu tasarının bir durgunluk ortamında onaylanabilecek en cömert tasarı olduğunu kabul etmelidir. Mali disiplini savunanlar da, bu tasarının geçmiş yıllara kıyasla bütçe açığını azaltacağının farkına varmalıdır. Birçok tarihi yasa gibi sağlık reformu da rahatsız edici ölçüde uzun bir sürecin sonunda oylanacak. Bu süreç çok sancılı oldu. Tasarıya karşı çıkan lafazanlar sağlık reformunu kolaylıkla olduğundan başka biçimde göstermeyi başardılar. Bütün bunlara rağmen yine de uzlaşma çabası ve iyi niyet sürdürülmelidir. Çünkü, Amerika'nın kapsamlı bir sağlık reformuna ihtiyacı var."

<!-- IMAGE -->

USA Today Cumhuriyetçilerin nüfus sayımında etnik köken sorusuna karşı çıkmasını eleştiriyor. Gazete, Cumhuriyetçilerin herkesi "Amerikalıyım" demeye çağırmasını yanlış buluyor.

"Amerikalı olmak bir etnik köken değildir. Nüfus sayımının en önemli amaçlarından biri de, istihdamdan barınmaya ve eğitime kadar her alanda ayrımcılığı ortadan kaldırmaktır. Örneğin Seçme Hakkı yasası, eyaletlerin seçim bölgelerini etnik kökenlere göre belirlemesini önlemeyi amaçlıyor. Ancak Latin veya Afrika kökenli Amerikalıların nerede yaşadığı bilinmezse, federal hükümet bu yasayı tam anlamıyla uygulayamaz. Dolayısıyla, nüfus sayımında "Amerikalıyım" demek, nüfus sayımının temel amaçlarından birine ters düşer. Ayrıca etnik köken sorusuna karşı çıkmak siyasi açıdan da doğrulu tartışmalı bir tavırdır. Bu soru, ilk nüfus sayımından bu yana sorulmaktadır."

<!-- IMAGE -->

Boston Globe Ukrayna'da yeni hükümetin NATO gibi askeri paktlara katılmama kararını Turuncu Devrimin yenilgisi olarak yorumluyor. Ancak gazete bu kararın olumlu sonuçları olabileceğini de ekliyor.

"Kremlin, Ukrayna'nın NATO üyesi olması ihtimalinden öylesine rahatsız olmuştu ki, bunu Rusya açısından en önemli güvenlik tehdidi olarak gören bir askeri doktrini benimsemişti. Şimdi Ukrayna'nın seçtiği bu yeni yol, Rus-Amerikan ilişkilerini yumuşatarak, iki ülkenin nükleer silahlarla ilgili yeni anlaşmayı imzalamasının önünü açabilir. Ayrıca İran'ın nükleer silah edinmesini önleme çabalarında Rusya'nın işbirliği yapma ihtimalini artırabilir. Ayrıca Batı Avrupalı büyük ülkelerin Ukrayna'yı NATO'ya kısa bir zaman diliminde kabul etmeye niyetli olmadıklarını da herkes biliyordu"

XS
SM
MD
LG