Erişilebilirlik

Maçu Piçu Antik Kentinden Eşsiz Görüntüler


<!-- IMAGE -->

Peru’da deniz seviyesinden 2 bin 400 metre yükseklikte And Dağları’nın zirvesindeki İnka antik kenti Maçu Piçu, 16’ıncı yüzyılda İspanyol işgaline kadar İnka İmparatorluğu’nun en büyük simgesiydi. İspanyol işgalinden sonra terkedilen ve sonra da unutulan antik kent, 1911 yılında Amerikalı kaşif Hiram Bingham tarafından ortaya çıkarıldı. Amerikalı fotoğrafçı Mike Torrey’nin fotoğraflarından oluşan Maçu Piçu görüntüleri, bu eşsiz mistik kentin önemini ve değerini yeniden gözler önüne seriyor.

100 fotoğraftan oluşan bir koleksiyon yaratan fotoğrafçı Mike Torrey, Maçu Piçu’ya Haziran ve Aralık aylarında gitmiş. Antik kenti iki kez gördüğü için kendisini şanslı sayan Torrey, duygularını fotoğraflara dönüştürmeye çalışmış. Görüntüler, Maçu Piçu’nun eşsiz dokularını yakalıyor. Ormanlarla kaplı zirveyi örten sis, birbiriyle kusursuz bir uyum içinde olan büyük kesme taşlar. Torrey, ziyaretçi sayısının günde 2 bini bulduğu Maçu Piçu’yu turistler olmadan görüntülemenin çok zor oluğunu söylüyor. Güneş ışığının açısının sürekli değişmesi de bir başka zorluk. Torrey’nin en sevdiği görüntülerden biri, üç pencereli bir tapınak. Mike Torrey, “Fotoğrafta ışığın girdiği pencerelerden biri görünüyor. Uzakta iki dağ var. Güneş ışınları, bulutların arasından süzülüyor. Işık çok hızlı değişiyordu o nedenle çok hızlı hareket etmem gerekti,” diye anlatıyor.

Sanatçı adeta ışığı ve Maçu Piçu’yu aynı anda görüntülüyor. Torrey’in bir başka sevdiği fotoğrafta Güneş Tapınağı görülüyor. Bu çalışmada güneş ışını, mevsim değişimini yansıtıyor. Mike Torrey şöyle konuşuyor: “Tapınakta Haziran ayında güneş ışığı doğudaki pencereden süzüldüğünde yerde gündönümüne işaret eden bir oyuntu var. İnka mimarisinde, güneş esas alınıyor.”

Maçu Piçu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO tarafından 1983’te Dünya Kültür Mirası kapsamına alındı. Torrey, bir mimari fotoğrafçı olarak Maçu Piçu’yu, insanın ve doğal ortamın nasıl bir arada varolabildiğinin kanıtı olarak görüyor. Sanatçı, antik kalıntıların, İnka dehası ve bilgeliğinin en güzel örneği olduğunu söylüyor. Torrey, “İnka uygarlığı, yerküreyi ve gökyüzünü çok iyi biliyordu. Tapınakları, gündönümlerine göre inşa edilmişti. Fotoğraflarımda bu kalıntıların ne kadar özel olduğunu, burada herşeyin ne kadar güzel işlediğini, çevreyle daha uyumlu olmamız için bize ilham kaynağı olması gerektiğini anlatmaya çalıştım,” diyor. Amerikalı fotoğrafçı Torrey, koleksiyonunun, antik bilgeliği yansıtmasını, görenlerin, doğayla uyum içindeki Maçu Piçu’dan estetik ve güç hakkında ilham almalarını istediğini söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG