Erişilebilirlik

Beynin Dil İle Bağlantılı Bölümü İnceleniyor


Beynin Dil İle Bağlantılı Bölümü İnceleniyor
<!-- IMAGE -->

İnsan beyni üzerine yapılan yeni bir araştırma, lisan öğrenme ve beynin lisanı işleme sürecine ışık tutuyor. San Diego, Boston ve New York’ta yürütülen araştırma, uzmanların beynin Broca alanı adı verilen bölümünü daha yakından tanıyıp anlamasını sağlayacak.

Araştırmaya 39 yaşındaki sara hastası Denise Harris de katılıyor. New York Üniversitesi’nde doktorlar, Harris’in sara nöbetlerini azaltmak için yapılacak ameliyattan önce durumunu yakından izliyor. Harris, “Hayatım boyunca ilaç kullandım. Bir süre sonra ilaçlar işe yaramıyor, sara nöbetleri geri geliyor. Doktorlar, beynimde nöbetleri tetikleyen kısmı ameliyatla almak istiyor,” diyor. Hastanede yatan Harris, aynı zamanda uzmanların, beynin lisanı nasıl kullandığını anlamasına yardım ediyor. Denise Harris ve diğer hastaların beyni üzerindeki araştırmaların sonuçları, Science dergisinde yayınlandı.

Boston ve New York’taki incelemelerde İntrakranial Elektrofizyoloji yöntemini kullanan uzmanlar, beynin Broca alanı adı verilen bölümünün saniyenin dörtte biri içinde üç ayrı lisan fonksiyonunu yerine getirdiğini gördü. İlk fonksiyon kelimeyi anlamak, ikincisi kelimenin cümle içindeki anlamını kavramak, üçüncüsü de kelimeyi seslendirmek. San Diego’daki California Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Eric Halgren, beynin bu bölümünün lisan öğrenmenin merkezi olduğunu söylüyor. Dr. Halgren, “Beynin bir santimetrekarelik alanı içindeki birkaç bölgede, ki bunların bazılarının çakışıyor olması mümkün, farklı zaman dilimleri içinde farklı lisan fonksiyonları oluştuğunu gördük. Lisanla ilgili fonksiyonların hepsi bu küçük alanda oluşuyor,”diye konuşuyor.

Araştırmaya katkıda bulunan bir başka uzman, California Üniversitesi’nin San Diego Tıp Fakültesi’nden Ned Şahin, bilim dünyasının bir süredir beyinle ilgili geleneksel anlayışın değişmesi gerektiğini düşündüğünü söylüyor. Şahin şöyle konuşuyor: “Hemen hemen her ders kitabı ve konuşma patolojisi alanında çalışanlar beyinle ilgili aynı şeyi öğretir. Bu öğreti, beynin çok farklı iki alanının, yani beynin önünde yer alan Broca Alanı’yla arkasındaki Wernicke Alanı’nın farklı işlevleri olduğu ve kendi aralarında iş bölümü yaptıklarıdır. Broca Alanı konuşmadan, Wernicke Alanı’ysa anlamadan sorumludur.”

Yeni araştırma, Broca Alanı’nın sanıldığından daha fazla görevi olduğunu ortaya çıkardı. Şahin, beynin farklı bölümlerinin birden fazla işlevi olduğunu gördüklerini söylüyor. Dr. Şahin, “Beynin çok küçük bir bölümünün, üç ayrı işlemi üç ayrı zaman diliminde saniyenin dörtte biri içinde gerçekleştirdiğini görüyoruz,” diyor. Eric Halgren ise yeni edinilen bilgilere rağmen beyin hakkında bilinmeyen çok şey olduğunu söylüyor. Halgren, “Kastan çok da farkı olmayan, bir kase lapaya benzeyen bu et parçası nasıl oluyor da zihni ve aklı yaratıyor? Bu sorunun yanıtını bulmuş değiliz,” diye konuşuyor. Halgren, beyinle ilgili araştırmaların bilmecenin parçalarını biraraya getirdiğini, bir gün beynin sırrını çözebileceklerini söylüyor.

XS
SM
MD
LG