Erişilebilirlik

15 Mart Amerikan Basınından Özetler


<!-- IMAGE -->

New York Times Kongre’nin kredi kartı kullanıcılarını mağdur eden uygulamaları yasaklayan bir düzenlemeyi kabul ettiğini hatırlatıyor. Ancak gazete, Merkez Bankası’nın yasanın gerektirdiği kuralları hala belirlememesini eleştiriyor.

"FED, uzun yıllar boyunca kredi kartı sektörünün çıkarlarını tüketicilerin çıkarlarından daha fazla önemsedi. Bu ay açıklanan taslak kurallar da rahatsız edici ölçüde yetersiz kalıyor. Oysa kredi kartlarıyla ilgili kuralları belirleme yetkisine sahip olan Merkez Bankası’nın tüketicilerden yana tavır alması gerekir. Mevzuat, bütün gecikme faizlerinin ve diğer cezaların bir tefeci mantığıyla değil, makul ve ölçülü biçimde belirlenmesini gerektiriyor. Genel olarak bakıldığında, kredi kartı şirketlerinin bu kurala saygı duymadığını görüyoruz. Dolayısıyla, bu cezaların nasıl uygulanacağı konusunda Merkez Bankası çok net kurallar belirlemelidir."

<!-- IMAGE -->

USA Today Bank of America’nın vereceği kredilerin limitini müşterilerinin kazançlarıyla sınırlama kararını destekliyor. Gazete, bunun hem tüketicilerin, hem iş dünyasının hem de hükümetin çıkarına olduğunu savunuyor.

"Bankalar, geçen yıl kredi limitini aşan müşterilerine verdikleri kredilerden 38,5 milyar dolar kazandılar. Finans sektörü, yıllarca bu uygulamayı müşterilerin talebi doğrultusunda sürdürdüğünü ısrarla vurguladı. Şimdi, büyük bir bankanın müşterilerini sağılacak inek gibi görmekten vazgeçmesi, sevindirici bir karardır. Belki bundan sonra bir Wall Street firması da yatırımcıları kırpılacak koyun gibi görmekten vazgeçer. On yılı aşkın bir süredir, tüketiciler gelirlerinin üstünde harcamalar yaptılar ve bankacılık sektörü de bunu teşvik etti. Mali sorunlardan kurtulmak için herkesin geliri kadar harcama yapması, bunun üstünde harcama yapmak istediğinde “hayır” cevabı alması hem tüketiciler hem de bütün ülke açısından olumlu bir gelişmedir."

Los Angeles Times
benzine talebin düşmesiyle birlikte bazı rafinerilerin kapatılmasından dolayı büyük petrol şirketlerini eleştirmenin bir anlam taşımadığını belirtiyor. Gazete, bunun yerine petrole bağımlığı azaltacak önlemler alınmasını istiyor.

"Bugün yaşanan sorun petrol fiyatlarının yüksek olması değildir. Fiyatlar 2008’den bu yana sürekli olarak düşüyor. Bugünkü sorun, petrol şirketlerinin benzin fiyatlarının daha da düşmesini önleyecek tavırlarıdır. Ancak her sektör, ürettiği ürüne veya hizmete yönelik talep azaldığında arzı da azaltacak önlemler alır. Petrol şirketlerini kamulaştırarak veya benzine sübvansiyon uygulayarak bu tür pazar hareketlerinden kaçınmak mümkün olabilir. Bunu deneyen ülkelerde başarılı sonuçlar alınamadı. Petrol devlerinin rasyonel biçimde davranmalarına kızmak yerine, onlara olan bağımlılığımızı azaltmamız çok daha doğru olacaktır."

Washington Post Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı başkanı Muhammed El Baradey’in Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlandığını yazıyor. Gazete, El Baradey’in Mısır’da ciddi bir değişim sağlayabileceğini vurguluyor.

"Obama yönetiminin içindeki ve dışındaki Ortadoğu uzmanlarının büyük bir kısmı, El Baradey’i görmezden gelme eğiliminde. Hepsi de Hüsnü Mübarek’in Amerikan politikalarına verdiği destekten fazlasıyla hoşnut görünüyor. Ancak El Baradey’in başlattığı hareketi Mısır’ın siyasi yaşamında liberalizm açısından ender bir fırsat oluşturuyor. Mübarek’in, El Baradey tarafından önerilen makul reform önerilerini kabul etmeyeceğini düşünmek baştan yenilgiyi kabul etmektir. Ayrıca bu reformlar yapılmazsa Mısır’ın bugünkü yapısının sonsuza kadar süreceğini düşünmek de çok tehlikelidir."

XS
SM
MD
LG