Erişilebilirlik

Davutoğlu ve Bildt Finlandiya'da Görüştü


Davutoğlu ve Bildt Finlandiya'da Görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İsveçli muadili Carl Bildt’le Finlandiya’da ikili bir görüşme yaptı. Davutoğlu ve Bildt Lapland’deki resmi olmayan Dışişleri Bakanları toplantısı çerçevesinde Cuma günü biraraya geldi.

<!-- IMAGE -->

Carl Bildt, İsveç parlamentosunun Ermeni soykırımı iddialarını tanıyan tasarıyı kabul etmesini eleştirmişti. Bildt, Perşembe günü yaptığı açıklamada, kararın üzüntü verici olduğunu ve hiçbir olumlu amaca hizmet etmediğini kaydetmişti.

Ermeni soykırımı iddialarının tanınmasını öngören karar tasarısı, bu hafta İsveç Parlamentosu’nda bir oy farkla kabul edildi.

Türkiye, oylamanın ardından Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk'ü istişareler için Ankara’ya geri çağırdı. Başbakan Erdoğan’ın da 17 Mart’ta İsveç’e yapacağı ziyaretin iptal edildiği açıklandı.

Farklı partilerin milletvekillerinin ortaklaşa hazırladığı karar tasarısına 130 milletvekili aleyhte, 131 milletvekili ise lehte oy kullandı. 88 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

Tasarı, Parlamento’nun Dışilişkiler Komisyonu’nda 2 Mart’ta görüşülmüş ve reddedilmişti. Buna rağmen tasarıyı hazırlayan üyeler, metni Parlamento Genel Kurulu'na götürdü. İsveçli milletvekilleri oylama öncesi 6 saat süreyle tasarıyı tartıştı.

Lehte oy kullanan Sosyal Demokrat Parti, Sol Parti ve Çevre Partisi’nden milletvekilleri 1915 olaylarının soykırım olduğunu ve Türkiye’nin bununla yüzleşmesi gerektiğini savundu. Karar aynı zamanda Süryani ve Pontus Rumlarına da soykırım işlendiğini iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG