Erişilebilirlik

Clinton'dan İsrail'e Sert Uyarı


<!-- IMAGE -->

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton İsrail hükümetinin doğu Kudüs'teki yerleşimi genişletme kararını sert bir şekilde eleştirdi. Clinton İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu'yla telefon görüşmesi yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley, Clinton'ın Netenyahu'yu aradığını ve yerleşim planının İsrail'in ikili ilişkilere yaklaşımı konusunda "son derece olumsuz bir sinyal" verdiğini söyledi.

Crowley, Clinton'ın İsrail hükümetinin Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ziyareti sırasında 1600 konut inşa edeceğini nasıl açıklayabildiğini anlayamadığını söyledi. Bidenh Ortadoğu barış sürecini canlandırmak için bölgede temaslarda bulunuyor.

İsrail Başbakanı Netenyahu zamanlama konusunda özür diledi ve inşa planları konusunda haberi olmadığını savundu.

Crowley, Amerika'nın İsrail ve Filistin arasında dolaylı barış görüşmelerinin başlatılmasına bağlı olduğunu söyledi. Amerika'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mithcell dolaylı görüşmelerin başlaması için bölgede temaslarda bulunacak.

Ortadoğu'daki gelişmeleri Washington'daki Ortadoğu Enstitüsü Türk Araştırmaları Merkezi Başkanı Gönül Tol değerlendirdi. Haberi sağ üst köşedeki MP3 bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG