Erişilebilirlik

Amerika'nın İmajındaki Düzelme Yetersiz


Amerika'nın İmajındaki Düzelme Yetersiz

Amerikalı akademisyen ve uzmanlar, Amerika’nın imajını düzeltmesinin, güvenliği sağlamak, dış siyasette etkili olmak ve büyük yatırımlarla başarılı öğrencileri çekmek için son derece önemli olduğunu savunuyor. Barack Obama’nın başkan seçilmesinden sonra Amerika’nın imajı biraz düzeldi, ancak özellikle Müslüman ülkelerde imaj konusu ciddi bir sorun. Amerikan Pew Araştırma Merkezi’nin geçen yıl yaptığı araştırmaya göre Amerika ve Amerikan Hükümeti’nin imajı, Türkiye gibi Müslüman ülkeler ve Filistin toprakları hariç dünyanın birçok bölgesinde düzelme gösterdi.

Pew Merkezi Başkanı Andrew Kohut, geçtiğimiz günlerde Kongre’de düzenlenen bir oturumda, Amerika’nın İslam dünyasındaki imajının düzelmemesinin, Washington’un en yakın müttefiklerinden İsrail’le yaşanan sorunlara bağlı olduğunu söyledi:

“Müslümanların çoğu Amerika’nın İsrail-Filistin sorununa yaklaşımının adil olduğunu görünceye kadar gelişme sağlanamayacak. Başkan Obama İslam dünyasında her ne kadar olumlu karşılanmış olsa da, Amerikan yönetiminin İsrail-Filistin ilişkilerini dengeli bir şekilde ele aldığını düşünen Müslümanların sayısı çok az.”

Kohut’a göre, Irak ve Afganistan’daki Amerikan güçlerinin varlığı durumu daha da zorlaştırıyor. Buarada birçok Müslüman, Amerika’nın iş ve ticaret anlayışını beğeniyor.Andrew Kohut beklentisini şöyle özetliyor:

“Umarım Dışişleri Bakanlığı’nın kamu diplomasi programı stratejik şekilde işliyordur ve hangi adımları atacaklarını anlamışlardır.”

İmajı Düzeltmek İçin Amerika’nın Tavır Değiştirmesi Öneriliyor

Harvard Üniversitesi profesörü Joseph Nye, Amerika’nın imajı Müslüman ülkeler dışında, özellikle Avrupa’da düzelmeye başlasa da, Amerikan yönetiminin, Afganistan’a daha fazla asker göndermek ya da Guantanamo cezaevindeki terör zanlılarına yer bulmak gibi konularda Avrupa’yı ikna etmekte sorun yaşadığını söylüyor.

“Pew araştırmaları, Amerika’nın imajının bir nebze olsa düzelmeye başladığını gösteriyor ancak bu sonuçları abartmamak gerek. Küçük bir artıştan söz ediyoruz, çok büyük bir gelişmeden değil.”

Profesör Nye, Amerika’nın dünya liderliğini kamu yararına olan girişimlere kaydırması gerektiğini söylüyor. Uzman, Amerika’nın tek taraflı hareken eden askeri bir dev olarak algılanmak yerine, temiz enerjiyi ve uluslararası kalkınmayı teşvik etmesi ve iklim değişikliğiyle mücadeleye ağırlık vermesi gerektiğini kaydediyor:

“Geçmişte çok sayıda sorun yaşadık. Bu sorunlar, dünyaya umut yerine korku salmamızdan kaynaklanıyordu.”

Profesör Nye ayrıca giderek daha çok çeşitlenen ve erişimi kolaylaşan medyanın önem kazandığına değiniyor. Uzman, Amerikan bombardımanı sırasında sivillerin de öldüğü ya da Amerikan cezaevlerinde tutuklulara kötü muamele edildiği haberlerinin hızlı yayıldığını ve bu durumun, terörü azaltmak yerine körüklediğini söylüyor:

“Amerika’nın insan haklarını ihlal etmesi ya da Ebu Gureyb hapisanesinde çekilen görüntüler yüzünden kötü şöhret kazanması, düşmanlarının sayısını arttırıyor. Sadece kimin ordusunun kazandığı önemli değil. Önemli olan kimin mesajının kazanacağıdır. Eğer biz mesajımızı karşı tarafa iletemez, aksine onların mesajlarını güçlendirmesini sağlarsak, düşmanlarımızın sayısının artmasına neden oluruz.”

Amerika Teröristler ve Kötü Liderlerle İlgili Bilgileri Yaymalı

Amerika Güvenlik Politikaları Merkezi’nden Michael Waller, Amerika’nın teröristlerle ilgili olumsuz mesajları iletmede daha girişken olması gerektiğini söylüyor. Waller, buna örnek olarak, İran’ın tartışmalı nükleer programını ve ülkenin dini lideri Ali Hamaney’i gösteriyor:

“Ali Hamaney, kendisinin bir ahlak timsali olarak algılanmasını sağlıyor. Herkes onu kıt kanaat geçinen mütevazi biri olarak görüyor. Ancak geçenlerde bir gazetede okuduğum haber, Hamaney’in 30 milyar doları olduğunu yazıyordu.”

Waller, İran’in dini liderinin ve terörist liderlerin saflık imajının arkasına sığındıklarını söylüyor. Uzman, Amerika’nın, bu sahte itibara ters düşecek bilgiler edindiğinde bunları kullanarak bu kişileri dışlayabileceğini belirtiyor. Waller’a göre, ayrıca Amerika’nın, terörü durdurma ve İran’ın nükleer silah geliştirmesini engelleme gibi amaçlarına ulaşmak için bilgi mücadelesinde elde edeceği zaferler büyük önem taşıyor ve Amerika’nın zedelenen itibarını yeniden güçlendirmesi için bu zaferler etkili olacak.

XS
SM
MD
LG