Erişilebilirlik

11 Mart Amerikan Basınından Özetler


<!-- IMAGE -->

Christian Science Monitor Kral Faysal ödülünün başbakan Erdoğan’a verilmesini, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki stratejik ilişkilerin derinleşmesi olarak yorumluyor. Haberde şu ifadeler yer alıyor:

Ödülün Erdoğan’a verilmesi, Türkiye’nin Ortadoğu barış sürecinde daha etkin bir rol üstlenerek Arap dünyası ile ilişkilerini güçlendirme çabasına Suudi Arabistan’ın verdiği desteği gösteriyor. Bu tercih ayrıca, İsrail’in 2008 Aralık ayında Gazze’ye karşı başlattığı ve haftalarca süren saldırı sonrasında Türkiye’nin İsrail’e yönelik daha eleştirel bir tutum takınmasının Suudi Arabistan tarafından takdirle karşılandığını da gösteriyor. İsrail’in saldırısı, Türkiye’nin arabuluculuğu ile yapılan İsrail-Suriye görüşmelerinin kesilmesine neden olmuş ve Ankara bu sürpriz saldırı karşısında kendisini aldatılmış hissetmişti.

<!-- IMAGE -->

New York Times İsrail’in Doğu Kudüs’te yeni yerleşim birimi inşa etme kararını Amerika’nın yüzüne atılan bir tokat olarak yorumluyor. Ancak gazete, Obama yönetiminin bu süreçteki tavrını da yanlış buluyor:

Obama, geçen yıl İsrail’in bütün yeni yerleşim birimlerini tamamen dondurması konusunda ısrar ederek büyük bir hata yaptı. Amerikan başkanlarının elde edeceklerinden emin olmadıkları bir konuda kamuoyu önünde ısrarcı olmamaları diplomasinin temel kurallarından biridir. Obama yönetimi Filistin lideri Abbas’ı görüşmelerin yeniden başlaması konusunda ikna ederken, yerleşimlere karşı tavır almıştı. Şimdi İsrail’in bu kararından sonra Arap liderlerin, görüşmelerin yeniden başlaması konusunda aynı ölçüde istekli olacağı çok şüpheli… Üstelik İsrail’in bundan sonra yerleşimler konusunda gerçekten bir taviz vermesi için, Arap ülkelerinin de buna denk düşecek adımlar atması gerekecek.

<!-- IMAGE -->

Boston Globe İsrail ile Filistin arasındaki dolaylı görüşmelerin başarıya ulaşması için Obama yönetimine büyük bir sorumluluk düştüğünü yazıyor. Gazete, barış için İsrail’in yeni yerleşimlerden vazgeçmesi gerektiğini de vurguluyor:

Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell’in başarılı olabilmesi için Obama’nın sert bir tavır alması gerekiyor. Her iki taraf da, teorik olarak iki devletli çözümü kabul ettiğini söylüyor. Obama’nın da taraflara bir barış anlaşması imzalanmadan sürecin bitirilemeyeceğini anlatması gerekiyor. Mitchell, dolaylı görüşmelerin dört ay süreceğini açıkladı. Daha sonra başlaması öngörülen doğrudan görüşmeler için de bir zaman sınırı konmalıdır. Görüşülecek temel sorunların hangi sırayla ele alınacağını, Amerikalı arabulucu belirlemelidir. Bu sorunların çözümü sadece İsrail’in ve Filistin’in değil, Amerika’nın ve bütün Batı’nın da güvenliğine katkı sağlayacaktır.

<!-- IMAGE -->

Washington Post Eylül ayında yürürlüğe giren yeni gıda mevzuatının tam olarak gıda güvenliğini sağlamadığını savunuyor. Gazete, Senato’yu gıda güvenliği yasasını onaylamaya çağırıyor:

Eylül ayında yürürlüğe giren gıda mevzuatı sayesinde salmonella bulaşmış bir tatlandırıcı piyasadan geri çekildi. Dolayısıyla oluşturulan sistemin çalıştığı söylenebilir. Ancak sistem daha da iyi bir hale getirilebilir. Temmuz ayında Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve o günden bu yana Senato’da bekleyen Gıda Güvenliği Yasası, şirketlere yazılı güvenlik kuralları oluşturma ve bu kuralları uygulama zorunluluğu getiriyor. Yasa, Gıda ve İlaç Dairesi’ne gıdaları geri çağırma yetkisi de tanıyor. Senato’nun gündeminde birçok yasa tasarısının bulunduğunu biliyoruz. Ancak Senato, bu yasayı bir an önce onaylamalıdır.

XS
SM
MD
LG