Erişilebilirlik

'Standby Olmaması Ekonomiyi Kısa Vadede Olumsuz Etkilemez'


'Standby Olmaması Ekonomiyi Kısa Vadede Olumsuz Etkilemez'
<!-- IMAGE -->

IMF, bu hafta, dünyanın en büyük 17’inci ekonomisi olarak gördüğü Türkiye ile stanby anlaşması görüşmelerine devam edilmeyeceğini açıkladı. Uluslararası Para Fonu (IMF) Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson tarafından Washington’da yapılan açıklamada Türkiye’nin ekonomik görünümünün iyileştiğine vurgu yapıldı ve iki taraf arasında Mayıs ayında 4. Madde istişarelerinin yürütüleceği kaydedildi.

4. Madde istişareleri IMF’yle stand-by anlaşması sona eren ülkelerle kurum arasındaki ilişkilerin devamı açısından oluşturulmuş bir mekanizma. Bu çerçevede yılda bir kez gözden geçirme yapılıyor. IMF heyeti, makro ekonomik politikaları ve mali sistemin sağlamlığı gibi konuları değerlendirmeye alıyor. Fon gelişmiş ülkeler dahil tüm üyelerini de bu çerçevede değerlendirmeye alıyor.

Türk hükümeti, stanby görüşmelerine devam etmeme kararının kendisine ait olduğunu bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan anlaşmaya gerek kalmadığı kanaatinin IMF'de de oluştuğunu belirtti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da konuyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta "IMF ile acil bir anlaşma konusunda bir mecburiyetimiz yok, bu bir acil ihtiyaç değil," diye konuştu.

IMF’yle bugüne kadar 19 kez standby anlaşması imzalayan Türkiye’nin halen kuruma 7,9 milyar Dolar borcu var.

Türkiye’nin IMF ile yeni bir anlaşmaya gitmemesi Türk iş dünyasında ve borsada olumsuz bir yankı bulmadı.

Gürsel : 'Ucuz Kaynak Temin Edilebilirdi'

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel anlaşmaya gidilmemesinin kısa vadede ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağı görüşünde.

“IMF ile anlaşma yapılmış olsaydı, ucuz kaynak temin edilecekti,” diyen Seyfettin Gürsel ucuz kaynağın büyümeye olumlu etkisi olacağının altını çiziyor. Gürsel’e göre, IMF’nin yarattığı güven unsuru da büyümeyi olumlu etkileyebilecek bir diğer unsur.

BETAM Direktörü Gürsel bununla birlikte hükümetin mali kural tasarısını yasalaştırması halinde bunun kurumsal bir güven çıpası oluşturacağını kaydediyor.

BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel’in IMF’yle yeni bir standby anlaşmasına gidilmemesinin Türk ekonomisi üzerindeki etkilerine dair görüşlerini sağ üst köşedeki link’i tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG