Erişilebilirlik

ABD ve BM İsrail'in Yerleşim Kararını Kınadı


<!-- IMAGE -->

Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon da İsrail’in Doğu Kudüs’te Yahudiler için yeni konutlar inşa etme kararını kınadı.

İsrail İçişleri Bakanlığı Doğu Kudüs’te Ramat Shlomo yerleşiminde 1600 yeni apartmanın inşa edilmeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada yerleşimin genişletilmesinin “uluslararası hukuku ihlal ettiği” ve “İsrail’in 2003 Yol Haritası altındaki yükümlülüklerine aykırı olduğu” açıklandı. BM söz konusu kararın ayrıca Filistinlilerle barış görüşmelerinin yeniden canlandırılması girişimlerini zayıflattığı vurgulandı.

İsrail yeni konut inşa kararını, Biden'ın ziyareti sırasında açıkladı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, yayınladığı açıklamada, kararın ve zamanlamasının barış görüşmesi yapmak için gereken güveni baltaladığını belirtti.

İsrail İçişleri Bakanı Eli Yishai kararın, Biden’in ziyaretiyle ilgisi olmadığını savundu.

Filistinli yetkililer de İsrail’in kararının barış görüşmelerini baltaladığını söyledi.

Biden, Obama Yönetimi’nin bir yıl önce göreve başlamasından bu yana İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili oluyor.

Yerleşimlerin genişletilmesi kararı Biden’ın Ortadoğu temaslarına gölge düşürdü. Amerika Başkan Yardımcısı İsrail ile Filistin’in dolaylı barış görüşmelerine başlama kararının bir fırsat olduğunu söylemişti. Taraflar, 14 aylık aradan sonra, barış görüşmelerine dolaylı olarak başlama kararı aldı.


XS
SM
MD
LG