Erişilebilirlik

9 Mart Amerikan Basınından Özetler


<!-- IMAGE -->

Christian Science Monitor gazeteci John Hughes’ın Ermeni tasarısının kabul edilmesine ilişkin bir makalesine yer veriyor. Hughes, Türkiye’nin stratejik önemi nedeniyle Obama yönetiminin tarihi gerçeklere sırt çevirdiğini öne sürüyor:

"Clinton, tasarının Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin onaylanması sürecine zarar vereceğini söyledi. Böylece, Türkiye’nin mağdur edildiği tezlerine haklılık kazandırdı. Ne Clinton ne de Türkler, ilişkilerin düzelmesi sürecinin bir fiyasko olduğunu ve yaraları yeniden açtığını söylüyor. Sınırların açılması hedeflenirken, kafalar hala kapalı duruyor. Diaspora mutsuz, Ermenistan Ermenileri belirsizlik içinde, Türkiye sert çıkıyor, Azerbaycan savaş tehdidinde bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı’nın öngördüğü normalleşme süreci bu mudur? Bu tasarı da, daha öncekiler gibi geldiği noktadan ileriye gitmeyecek. Faydacılık, vicdanın önüne geçecek. Çünkü Amerika’nın stratejik çıkarları açısından Türkiye’nin önemi büyük."

<!-- IMAGE -->

New York Times Irak’lı politikacılardan, ölümü göze alarak sandık başına giden Iraklı seçmenler kadar cesur davranmalarını istiyor. Gazete, yeni hükümetin bütün grupları kapsaması gerektiğini vurguluyor:

"Başbakan Nuri Maliki ve eski başbakan Ayad Allavi önderliğindeki iki koalisyon önde görünüyor. Ancak ilk sonuçlar her iki koalisyonun da yeni başbakanı seçecek yeterli çoğunluğu alamayacağını gösteriyor. Bu da sonuçlar kesinleştikten sonra, aylarca olmasa bile haftalarca sürecek bir pazarlık yapılacağı anlamına geliyor. Ancak başta petrol kanunu olmak üzere birçok önemli sorunun çözümü seçim sonrasına ertelenmişti. Artık Irak’ın uzun süreli bir anlaşmazlığa tahammülü yok. Iraklı liderler, bir yandan mümkün olduğunca hızlı bir biçimde yeni hükümeti kurarken bir yandan da çözüm bekleyen zor konularla ilgili olarak birbirlerini yıpratmaktan kaçınmalıdır."

Washington Post İsrail ile Filistin arasında dolaylı görüşmelerin başlaması kararına rağmen, süreçten umutlu değil. Gazete, beklentilerin fazla yükseltilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor:

"Yeni yönetimin 2009’da anladığı gibi, tarafların ciddi bir katkısı olmadan, Amerika’nın barış sürecini fazla ilerletme imkânı bulunmuyor. Ayrıca bu sürecin bazı riskleri de var; yeni bir diplomatik başarısızlık, Batı Şeria’da Filistin devletini kurma sürecine ciddi zarar verebilir. Elbette İsrail ile Filistinlilerin birbirleri ile konuşmamalarına kıyasla konuşmaya başlamaları daha iyidir. Ancak, Amerikan özel temsilcisi George Mitchell, dolaylı görüşmelerin biran önce doğrudan görüşmelere dönüşmesi için çaba harcamalıdır ve elde edilebilecek başarılar konusunda beklentileri artırmaktan kaçınmalıdır."

USA Today tam bir yıl önce dibe vuran borsanın daha sonra hızla yükselişe geçtiğini hatırlatıyor. Ancak gazete, ekonominin genel gidişatı nedeniyle bu yükselişe ihtiyatla yaklaşıyor:

"Amerikan borsasının kaderi, ekonominin gücüyle doğrudan bağlantılıdır. Hükümetin ve bireylerin tasarruflarını ve yatırımlarını artırması, borçlarını da azaltması gerekiyor. Wall Street’in Las Vegas’a benzemesini önleyecek ciddi mali reformlar da piyasalara olan güveni artıracaktır. Diğer yandan, seçimle işbaşına gelmiş olan bugünkü yöneticilerin, böylesine zor önlemleri almaya istekli olmadıklarını da görüyoruz. Bu nedenle geçen yılın 9 Mart’ından bu yana borsada görülen yükseliş rahat bir nefes alma imkânı sağlasa da, geleceğe iyimser bakmakta zorlanıyoruz."

XS
SM
MD
LG