Erişilebilirlik

Clinton Türk - Yunan İlişkilerinin Önemini Vurguladı


Clinton Türk - Yunan İlişkilerinin Önemini Vurguladı
<!-- IMAGE -->

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türk – Yunan ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Clinton dün Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandeu’yla görüştü.

Dün Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’yla görüşen Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Türk Yunan ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Clinton, “Başbakan’la Yunanistan’ın Türkiye’yle ilişkilerini geliştirmesi konusunu değerlendirdik. Türkiye ve Yunanistan NATO müttefikimiz ve Amerika’nın iki yakın dostudur. Yapıcı bir ilişki her iki ülkenin de çıkarınadır” dedi.

Başbakan Yorgo Papandreu, “Türk Yunan ilişkileri bizim için çok önemli. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olma olasılığını güçlü bir şekilde destekledik” dedi. Papandreu, bunun yanında “Türkiye’de bazı değişikliklerin olduğunu, bazı sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğini” kaydetti ve bunlar arasında “ekümenik patrikhaneye” dikkati çekti.

Clinton – Papandreu görüşmesinde Kıbrıs konusu da değerlendirildi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Papandreu’yla yaptığı ortak basın açıklamasında Kıbrıs’taki çözüm arayışlarını desteklediklerini vurguladı.

Clinton “Birleşmiş Milletler gözetimindeki müzakere sürecini destekliyoruz. İki Kıbrıslı liderin ilerleme kaydetmesini takdirle karşılıyoruz,” dedi.

<!-- IMAGE -->

Kıbrıs konusunda Yunanistan Başbakanı ise “Kıbrıs işgal altında” ifadesini kullandı. Papandreu şöyle konuştu: “Kıbrıs adası çok sayıda Türk askerinin işgali altında ve bu durumdan kurtarılması gerekiyor. Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin kendi geleceklerini tayin etmelerine olanak tanınmalı. Kıbrıs Avrupa Birliği’ne üye bir ülke. Birleşmiş Milletler kararlarına göre iki toplumlu, iki bölgeli federal bir çözüm - adil bir çözüm bulunması için barış ve müzakere sürecine devam eden Başkan Dimitris Hristofyas’a tam destek veriyorum. Çözüme biran önce ulaşılmasını istiyoruz. Ancak bu çözüm Avrupa Birliği müktesebatına uygun olmalı.”

Başbakan Papandreu önümüzdeki aylarda Başbakan Erdoğan’la da görüşeceğini açıkladı. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, bu toplantının birkaç yıl önce başlayan “Türk- Yunan yakınlaşmasının yenilenmesi” olarak görüleceğini umduğunu söyledi. Papandreu, “Türk Yunan ilişkilerinin istikrar için bir model olmasını umuyorum. İşbirliği yaparak eski düşmanların en iyi ortaklar olabileceğini dünyaya göstermek istiyorum” diye konuştu.

Papandreu Berlin ve Paris’in ardından Washington’da temaslarda bulunuyor. Gündemde ağırlıklı olarak ekonomik meseleler var. Yunan ekonomisini sarsan bütçe krizine karşı Avrupa ülkelerinden destek arayan Papandreu bugün Başkan Barack Obama ve Maliye Bakanı Tim Geithner’la görüşecek. Ancak Papandreu’nun Amerika’dan somut bir talepte bulunmadığı açıklandı.

Haberi sağ üst köşedeki MP3 bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG