Erişilebilirlik

Dresden'de Osmanlı Sanatı ve Savaş Malzemeleri Sergisi


Türkiye dışındaki en geniş Osmanlı Sanatı ve Savaş Malzemeleri Koleksiyonu geride kalan hafta sonunda Almanya’nın Dresden kentinde açıldı.

Almanya’nın tarihinde Osmanlı ile ilişkileri, Türkiye ile olduğu gibi, gel-gitlerle dolu. Almanların Osmanlı İmparatorluğu ile tanışmaları 16. yüzyılla birlikte başlamış. Balkanları alıp Avusturya’ya doğru ilerleyen Osmanlı Ordusu’na karşı askeri tüm imkanlarını seferber eden zamanın en güçlü Alman Krallıklarından Saksonya’da Osmanlı İmparatorluğu’nun sadece korku ve endişeyle anılmadığı, aynı zamanda hayranlık da uyandırdığı biliniyor. Almanya’nın bugünkü Saksonya eyaletinin başkenti Dresden’deki Rezidans Sarayı'nda açılan ‘Türk Odası’, ‘Türckische Cammer’ adlı daimi sergi korku ve merak; takdir ve özenme arasında kalan ilişkiyi ihtişamlı bir şekilde ortaya koyuyor. Saksonya Eyaleti Başbakanı Stanislaw Tillich’in ‘Topkapı Sarayı’nın küçük kardeşi’ olarak tanımladığı ve 20 yıllık bir hazırlık süreci sonrasında açılan koleksiyon, Saksonya hükümdarlarının topladığı 600 eserden oluşuyor. Koleksiyondaki en eski eser 1587 yılının damgasını taşıyor. Altın işlemeli kaftanlar, değerli taşlarla süslü hançerler, miğferler, sancaklar, at koşum takımları ve Osmanlı’da günlük yaşama dair nesnelerin yanısıra, serginin kuşkusuz önemli parçası kolesiyona adını veren Osmanlı saltanat çadırı. İpek ve altın işli deri bezemeli, 16 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde ve 5 metre yüksekliğindeki çadırı dönemin Saksonyalı hükümdarı, oğlunun düğününde kullanılmak üzere hazırlatmış. Diplomatik armağanlar, satın alma ve çeşitli savaşlarda Osmanlılardan elde edilen ganimetler yoluyla toplanan koleksiyonu İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez ziyarete açan organizatörler, Saksonya’daki Osmanlı hayranlığının 19. Yüzyıl’a değin sürdüğünü, Saksonya hükümdarlarının Osmanlı kıyafetleri içinde geçitlere, şölenlere, düğünlere katılmalarının doğal olduğunu belirtiyorlar. Nitekim Alman meslektaşı Guido Westerwelle ile birlikte serginin açılışını yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, konuşmasında serginin “Türkiye ile Almanya ilişiklilerinin ne kadar derinliğine ve tarihi köklere gittiğini gösterdiğini” söyledi. Westerwelle ise, Almanya çapında önemli bir olay olarak nitelediği sergi sayesinde Türkiye'nin ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğunun görüldüğünü ve Türk-Alman ilişkileri sembolü olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Geçen Ocak ayında yaptığı Ankara ziyaretinde Türkiye’nin AB üyeliğine açık destek veren Westerwelle, konuşmasında Türkiye’nin sadece bölgesel değil, Avrupa’nın ortak coğrafyasında da anahtar rolünü oynadığını belirtti. Westerwelle ile kısa bir ikili görüşme yapan ve Alman Başbakanı Angela Merkel’in Mart ayı sonundaki Ankara gezisinin hazırlıklarını ele alan Davutoğlu, sergiyi gezdikten sonra resmi görüşmelerde bulunmak üzere Suriye’ye gitti.

Öte yandan ‚Türk Odası’nın tanıtımı için, Almanya’daki döner büfelerine, üzerinde serginin reklamının yer aldığı toplam 4,5 milyon döner ekmeği kağıdı dağıtıldığı bildirildi. Almanya’da toplam 15 bin döner büfesi, ekmek arası döneri, turkuaz renkli hazırlanan ve üzerinde 'Türckische Cammer - Büyük Osmanlı Koleksiyonu Dresden'de' yazılı servis kağıtları ile sunucak.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG