Erişilebilirlik

Amerika Nüfus Sayımına Hazırlanıyor


Amerika Nüfus Sayımına Hazırlanıyor
<!-- IMAGE -->

Amerika’da her 10 yılda bir nüfus sayımı yapılıyor. Amerikan Anayasası, nüfus sayımı yapılmasını şart koşuyor. Sayım sonucu elde edilen bilgiler farklı alanlarda kullanılıyor. Eyaletlerin Senato’da sandalye kazanması ya da kaybetmesi, nüfus sayımı sonuçlarına bağlı. 400 milyar dolarlık federal programların eyaletlere nasıl paylaştırılacağı da yine nüfus sayımı sonuçlarına göre belirleniyor. Şirketler, yeni şube ya da mağaza açacağı bölgeleri sayım sonuçlarından elde edilen veriler ışığında kararlaştırıyor. Nüfus sayımı ayrıca akademik araştırmaları da körüklüyor. Amerika Nüfus Sayım Dairesi Başkanı Robert Groves açıklıyor:

“Görevimiz, halka ekonomimiz ve toplumumuz hakkında en iyi istatistikleri vermek. Ekonomi, sağlık hizmetleri, işsizlik, konut inşaatları, ticaret gibi birçok konuyla ilgili haberlerde bizim sunduğumuz veriler kullanılıyor.”

Sayım Formları Bu ay Postalanıyor

Nüfus Sayım Dairesi bu ay milyonlarca kişiye sayım formu postalıyor. Her hane, 10 soruluk formu doldurup daireye geri göndermekle yükümlü. Daire, genç yetişkinler gibi formlarını geri gönderme olasılığı daha düşük olan gruplara yönelik televizyon reklamlarıyla katılımı arttırmaya çalışıyor. Reklamlarda bir genç seçmen, “Nüfus sayımı çok önemli çünkü kamu hizmetleri, ulaşım, yol yapım ve onarımı gibi alanlarda yaşadığımız bölgede paranın nasıl harcanacağını belirliyor,” diyor.

Bir başka genç, sayım sonuçlarının üniversitede verilen bursları ve öğrenci kredilerini etkilediğini hatırlatıyor.

Bir Amerikalı da, “Nüfus sayımı çok önemli çünkü en çok fon alacak bölgeler hep nüfus sayımı sonuçlarına göre belirleniyor,” diye açıklıyor.

Azınlıkların Formları Doldurup Gönderme İhtimali Düşük

Latin Amerika kökenliler gibi azınlıkların formları doldurup geri gönderme olasılığı düşük. Nüfus Dairesi bu nedenle formda verilen bilgilerle hükümet yetkililerinin kendilerini bulacağı korkusu çeken kaçak göçmenlere yönelik bir video klip hazırladı. Kliplerden birinde Detroit belediyesinden Durene Brown konuşuyor. Brown, reklamda mahremiyet ihlali ya da başka konulardaki kaygıları anladıklarını, ancak bebekler, gençler, yaşlılar, kısacası herkesin sayılması gerektiğini vurguluyor.

“Say Türk” Kampanyası

Nüfus Sayımı, 1 Nisan’da başlıyor. Merkezi Washington’daki Türk Amerikan Dernekleri Kurulu da Nüfus Dairesi’yle işbirliği yaparak bu ülkede yaşayan Türkler’in sayılmasını amaçlıyor. “Say Türk” adlı bir kampanya açan Kurul, Amerika’da yaşayan Türkler’den sayım formunda “Türk” yazmalarını istiyor. Bu sayede şu an 200 bin olarak tahmin edilen Türkler’in gerçek sayısı belli olacak. Tahminlere göre Amerika’daki Türkler’in sayısı son yıllarda 500 bine yaklaştı.

XS
SM
MD
LG