Erişilebilirlik

Chicago Halkı Obama’dan Yardım Bekliyor


Chicago Halkı Obama’dan Yardım Bekliyor
<!-- IMAGE -->

Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilmeden önce Illinois senatörü olan Barack Obama, Chicago kentinin güney yakasında halk örgütlenmesi çabalarını yürütüyordu. Chicago’nun güney kesiminde yaşayanlar, Obama’nın Chicago için yaptıklarından gurur duyduklarını söylüyor.

Chicago’nun güney yakasında sunta çakılmış kapı ve pencereler, polis arabaları, “şiddete son” posterleri ve işsiz gençler dikkati çekiyor.

Soyadını vermeyen Rick, işsiz ve mutsuz. Ancak 1980’li yıllarda, 20’li yaşlarındaki Barack Obama’nın evsizleri kamu konutlarına yerleştirme çabalarını hatırlıyor ve şunları söylüyor:

“Obama’yı uzun zamandır izliyorum. Chicagolular da Obama’yı yıllardır tanıyor. Barack Obama ve eşi, yoksul semtlerde oturanlara yardım etmek için çok çalıştı.”

Rick, burada yaşayanların başkanlığının ikinci yılına giren Obama’dan hala yardım görebileceğini söylüyor.

Rick, “Kent çok kötü durumda. En büyük sorunlar işsizlik, uyuşturucu bağımlılığı, suç çetelerinin yaygınlaşması,” diyor.

Obama’nın gönüllü çalıştığı yerlerden birinin yakınında Müslüman Hareket Ağı adlı örgüt var. Örgütün iletişim koordinatörü Ahlam Said anlatıyor:

“Toplumu rahatsız eden sorunları belirlemek için halkla yakın iletişim içindeyiz. Yaşadıkları bölgede sorumluluğu alacak liderler yetiştiriyoruz. Bu kişilerin içinde bulunduğu şartları değiştiriyoruz. Barack Obama da aynı işi yapıyordu.”

Said, şu anda Başkan olsa da, Obama’nın, Chicago’nun yoksul bölgeleriyle bağını koparmaması gerektiğini söylüyor:

“Sürekli bir bağ olmalı. Halk, yönetim yapısını sürekli incelemeli, bu yapının günlük yaşamlarını nasıl etkilediğini iyi anlamalı. Gözümüz, göreve getirdiğimiz kişilerin üzerinde olmalı.”

Selman Chaudry, hafta içi bilgi teknolojisi yöneticiliği yapıyor. Cumartesi günleri de halk eğitim merkezinde temel bilgisayar kullanımı öğretiyor. Chaudry, başkan olarak ne yaparsa yapsın, Obama’nın toplum hizmetinde zaten başarılı bir örnek olduğunu söylüyor:

“Gönüllü olarak toplum hizmetine katkıda bulunmak isteyenlerin sayısı artıyor. Birçok kişi sadece kendi semtinde değil, eyalet ve yerel yönetim bazında hizmet vermek istiyor. Her küçük katkı, büyük fark yaratılmasını sağlıyor.”

Başkan Obama ve eşi Michelle Chicago’nun sorunlarıyla ilgilenmeye devam ediyor ve Obama ailesi sık sık Chicago’ya giderek dostlarıyla biraraya geliyor.

XS
SM
MD
LG