Erişilebilirlik

Şili Yeni Bir Artçı Depremle Sarsıldı


Şili Yeni Bir Artçı Depremle Sarsıldı

Şili, yeni bir şiddetli artçı depremle sarsıldı.

Amerika Jeoolojik Araştırma Kurumu, bu sabahki artçı depremin6 virgül 6 şiddetinde olduğunu ve merkezinin geçen haftaki depremde ağır hasar gören Cocepcion kentine 41 kilometre uzakta bulunduğunu bildirdi. Kent halkının pan halinde sokaklara döküldüğü haber veriliyor.

Şili’de dün de 6 virgül 3 şiddetinde bir artçı deprem meydana gelmişti.

802 olarak açıklanan resmi ölü sayısında bir değişiklik olmadı.

Bu arada, Şili hükümeti depremde ölenlerin anısına 3 günlük yas ilan etti. Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet, depremin yaralarının sarılmasının en az 3 ila 4 yıl alacağını söyledi. Bachelet yeniden yapılanma çalışmaları için 30 milyar dolar harcanması gerektiğini de açıkladı.

Şili’ye yapılan uluslararası yardımlar da artıyor. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, hafta başında Şili’ye yaptığı ziyaret sırasında 25 uydu telefon götürdü. Amerika Devletler Örgütü de uzak bölgelere ulaşılmasına yardımcı olmak amacıyla 20 uydu telefon gönderildiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, bugün Cumhurbaşkanı Bachelet’nin ve 11 Mart’ta görevi Bachelet’den devralacak olan yeni başkan Sebastian Pinera ile birer görüşme yapması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG