Erişilebilirlik

5 Mart Amerikan Basınından Özetler


<!-- IMAGE -->

Washington Post Obama yönetiminin son dakikadaki müdahalesine rağmen Ermeni soykırımı tasarısının Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonunda kabul edildiğini duyuruyor. Haberde, bu gelişmenin Türk-Amerikan ilişkilerine yansıması ise şöyle anlatılıyor:

Türk hükümeti, oylamanın sonucuna tepkisini Washington büyükelçisini geri çağırarak gösterdi. Ankara ayrıca bu gelişmenin bir dizi konuda işbirliğini olumsuz etkileyebileceği uyarısında da bulundu. Ermeni sorunu Obama yönetimini de çıkmaza soktu. Başkan Obama, başkan yardımcısı Biden ve dışişleri bakanı Clinton senatörlükleri sırasında Beyaz Saray’ın 1915’te yaşanan olayları soykırım olarak tanımasını istemişlerdi. Ancak yönetimin birçok konuda Türkiye’nin işbirliğine ihtiyacı var. Türkiye, Afganistan’daki koalisyon güçlerine asker gönderen bir ülke… Ayrıca İncirlik üssünün Irak’taki Amerikan güçlerine lojistik destek sağlanması için kullanılmasına izin veriyor. Türkiye aynı zamanda İran’a yaptırımların oylanacağı Güvenlik Konseyi’nin geçici üyeleri arasında da yer alıyor.

<!-- IMAGE -->

New York Times Obama yönetiminin oylamaya müdahale etmekte geç kaldığını yazıyor. Haberde, bu gelişmenin hem Türk-Amerikan ilişkilerine hem de Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasına zarar vereceği vurgulanıyor:

Benzer bir tasarı 2007 yılında da kabul edilmişti. Ancak Bush yönetimi, Türkiye’nin Irak konusunda işbirliği yapmaktan vazgeçeceği korkusuyla tasarının Temsilciler Meclisi gündemine alınmaması için yoğun çaba harcamıştı. Bu kez, kabul edilen tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda oylanıp oylanmayacağı belirsizliğini koruyor. Dışişleri Komitesi üyeleri, bir yandan geçen yüzyılın en karanlık dönemlerinden birini kınamanın ahlaki bir yükümlülük olduğunu savunurken bir yandan da Amerika’nın çıkarları açısından büyük bir önem taşıyan Türkiye ile ilişkileri koruma çabası arasında sıkışıp kaldılar. Dışişleri komitesi başkanı Howard Berman “Türkiye, bu tasarının kabul edilmesinin ikili ilişkilere büyük zarar vereceğini söylüyor. Ancak, Türkiye’nin bizimle olan ilişkilerine en az bizim Türkiye ile ilişkilere verdiğimiz kadar değer verdiğini düşünüyorum” dedi.

<!-- IMAGE -->

Boston Globe da soykırım tasarısının kabul edilmesinin Ankara’da tepkiyle karşılandığını duyuruyor. Gazete, oylama sonucunun Amerika’daki Ermeniler tarafından sevinçle karşılandığını yazıyor:

Amerika’daki Ermeniler onlarca yıldır, birinci dünya Savaşı sırasında meydana gelen ölümlerin soykırım olarak tanınması için lobi yapıyorlar. Ancak jeopolitik güçler, şimdiye kadar böyle bir tasarının Temsilciler Meclisi gündemine alınmasına engel oldu. Bu yıl, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini amaçlayan protokoller de Kongre üyelerinin tasarı aleyhine oy kullanmasını gerektiren ek bir nedendi. Temsilciler Meclisi'nde Massachussets eyaletini temsil eden üyelerden William Delahunt da tasarının diplomatik bir anlaşmaya engel olacağı gerekçesiyle “hayır” oyu kullandı. Ancak Ermeni kökenli Peter Kutucuyan ise “her yıl, tasarı gündeme geldiğinde kötü bir zamanlama olduğu söyleniyor. Eğer tasarı şimdi kabul edilmeyecekse, ne zaman edilecek?” diye tepki gösterdi.

<!-- IMAGE -->

Los Angeles Times soykırım tasarısının Dışişleri Komisyonu’nda sadece bir oy farkla kabul edildiğini hatırlatıyor. Gazete, tasarının Temsilciler Meclisi gündemine gelmesinin zor olduğunu vurguluyor:

Tasarı, California’daki Ermeni cemaati tarafından da yakından izlendi ve California’lı Temsilcilerin büyük bir kısmı tasarı lehinde oy kullandı. Ancak tasarının Komitede zorlukla kabul edilmesi, Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasının ne kadar zor olduğunu da gösterdi. Ermeni kökenli din adamı Vazken Movsesian, “sadece bir muharebeyi kazandık, savaşı değil” diye tepki gösterdi. Tasarıyı destekleyenler, genel kurulda da tasarının kabul edileceğinden emin olmadıkça konuyu Temsilciler Meclisi gündemine taşımayacaklarını söylediler.

XS
SM
MD
LG